PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Propozycja kar za nienależną refundację jest bezprawna

Przepis ujęty w paragrafie 9 "Zwrot nienależnej refundacji i kary umowne" w projekcie umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane opublikowanym przez NFZ jest chyba nieporozumieniem - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Fundusz nie ma prawa wprowadzać takich regulacji. Delegacja upoważniająca do wystawiania recept jest zawarta w art. 48 ustawy refundacyjnej, a przepis przewidujący w tej ustawie kary, został zniesiony.

Jeżeli Sejm zadecydował o zniesieniu tego zapisu, to nie przez pomyłkę, a w konkretnym celu. Należy zatem uznać, że parlament chciał, aby takich kar nie było.

Tymczasem prezes NFZ, wbrew ustawie, zamierza wspomniane kary wprowadzić.  Jeżeli pozwala sobie na to, daje jedynie wyraz swojej arogancji i poczuciu bezkarności - w innym przypadku żaden urzędnik państwowy nie pozwoliłby sobie na podobne działania.

Kary zawarte w paragrafie 9 projektu umowy mają na celu zniechęcenie lekarzy prowadzących prywatne praktyki do podpisywania umów. To jest - moim zdaniem - wprowadzenie tylnymi drzwiami zasady, że pacjenci płacący za leczenie z własnej kieszeni muszą także zapłacić 100 proc. za leki, chociaż mają prawo do refundacji.

Czytaj też. NFZ przedstawia projekt umowy upoważniającej do wystawiania recept

Na razie nie zajęliśmy jako związek oficjalnego stanowiska w sprawie projektu tej umowy, ale zrobimy to w najbliższym czasie. Termin składania uwag  został ustalony na 27 kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH