PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Prof. Szaflik odwołał się od decyzji ministra zdrowia do sądu pracy

Prof. Jerzy Szaflik, odwołany w ubiegłym tygodniu przez ministra zdrowia ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki i szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie, odwołał się od tej decyzji do sądu pracy.

"Odwołałem się od decyzji Ministra Zdrowia do Sądu Pracy, a także zwróciłem się do niego o usunięcie naruszeń prawa, których się dopatruję w decyzjach o odwołaniu mnie z funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie Okulistyki i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej" - napisał prof. Szaflik w wyjaśnieniu przekazanym w niedzielę PAP.

W wyjaśnieniu poinformował, że w 2011 r. w Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie wykonano 3 przeszczepy rogówki, korzystając z oficjalnie uzyskanych płatków rogówkowych, na które nie było zapotrzebowania ze strony ośrodków przeszczepowych. Jak podkreślił, fakt ten jest udokumentowany przez Bank Tkanek w Zabrzu.

"W całej Polsce w 2011 r. przeprowadzono ponad 1000 przeszczepów rogówki. 3 przeszczepy to trzy promile (tych) przeszczepów" - zaznaczył prof. Jerzy Szaflik.

Według profesora, CMO Laser rejestrowało wszystkich pacjentów kwalifikujących się do przeszczepienia rogówki na liście oczekujących na przeszczep. Informacje na ten temat dyrektor CMO "Laser" ma przekazać do resortu zdrowia i do Poltransplantu w najbliższym czasie.

Prof. Jerzy Szaflik zaznaczył też, że to nie on jest dyrektorem CMO Laser i nie zna szczegółowo wszystkich działań organizacyjnych tam podejmowanych, pozostaje natomiast w "ścisłym kontakcie z Centrum w sprawach diagnostycznych i leczniczych" - dodał.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w ubiegłym tygodniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz ze stanowiska szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie. Resort poinformował, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce".

Kilka dni później CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w CMO "Laser", którego prof. Szaflik jest właścicielem.

Źródła zbliżone do sprawy informowały wówczas, że w klinice wykonywano zabiegi przeszczepu rogówki bez zgody ministra zdrowia. Według tych źródeł, pacjenci profesora, którym rogówkę przeszczepiano, nie byli wpisywani do rejestru osób oczekujących na przeszczep.

W rezultacie zlecona została również kontrola czterech Banków Tkanek Oka, które uzyskały pozwolenie Ministra Zdrowia na prowadzenie działalności: w Warszawie, Lublinie, Sosnowcu i Katowicach.

Czytaj też. Prof. Jerzy Szaflik: podejmę kroki prawne w obronie mojego dobrego imienia

Prof. Jerzy Szaflik już wcześniej informował, że Centrum "Laser" nigdy nie otrzymywało rogówek z Banku Tkanek Oka w Warszawie.

Podkreślił też, że nieuzyskanie zgody ministra zdrowia było niedopatrzeniem administracyjnym. "Nie zmienia to faktu, że Centrum posiada pełne kompetencje kadrowe, aparaturowe i lokalowe dla wykonywania takich operacji" - zaznaczył prof. Szaflik.

Protest przeciwko odwołaniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki wysłali do ministra zdrowia członkowie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz pracownicy warszawskiego szpitala okulistycznego.

Prof. Jerzy Szaflik jest m.in. pomysłodawcą i inicjatorem budowy Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Szpital został utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1998 r., a prof. pełni funkcję dyrektora placówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH