PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Prof. Szaflik: jestem usatysfakcjonowany decyzją o umorzeniu śledztwa

Prof. Jerzy Szaflik oświadczył, że z satysfakcją przyjmuje decyzję prokuratury, która umorzyła dochodzenie ws. nieprawidłowości w jego klinice okulistycznej wykrytych przez resort zdrowia. Minister Bartosz Arłukowicz powiedział, że nadal źle ocenia sytuację w klinice.

"Z mediów dowiedziałem się o podjęciu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie decyzji o umorzeniu postępowania w sprawie rzekomego naruszenia prawa przy transplantacji rogówki w należącej do mnie klinice Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser". Zawsze wiedziałem, że taki będzie wynik działań prokuratury i z satysfakcją przyjmuję podjętą przez nią decyzję" - napisał prof. Szaflik w oświadczeniu przesłanym w niedzielę PAP.

Postępowanie było prowadzone w związku z zawiadomieniem złożonym przez Ministerstwo Zdrowia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, sugerującym szereg poważnych nieprawidłowości w działaniu tej placówki.

Prof. Szaflik ponowie przedstawił ocenę, że działania ministra zdrowia, który odwołał go z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki, dyrektora Banku Tkanek Oka w Warszawie oraz członka Krajowej Rady Transplantacyjnej, "były bezpodstawne i ogromnie krzywdzące".

- Kontrola stwierdziła, że kierowana przez mnie jednostka wykonywała swoje zadania zgodnie z przepisami, prawidłowo i bez jakichkolwiek niedociągnięć. Zarzuty ministra zdrowia, tworzące podstawy mojego odwołania z pełnionych funkcji, nie miały więc żadnego uzasadnienia w faktach - uważa prof. Szaflik.

Dodał, że będzie dochodzić swoich praw w sądach publicznych. - Chciałbym, żeby mój smutny przypadek posłużył poprawie jakości życia publicznego w Polsce, która, niestety, w licznych przypadkach jest niska - zaznaczył prof. Szaflik.

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział w niedzielę (3 marca) odnosząc się do umorzenia śledztwa ws. kliniki prof. Szaflika, że "oczywiście działania prokuratury są niezależne". Dodał, że w tej chwili trwają w resorcie zdrowia, i nie tylko w nim, analizy prawne, co dalej w tej sprawie można zrobić.

- Ja zaś uważam, że sytuacja, w której przeszczepia sie rogówki w ośrodku, który nie ma na to pozwolenia, pobiera się za to wynagrodzenie i przeprowadza się zabiegi, które są bardzo dokładnie opisane, a pacjenci czekają w kolejce od transplantu do przeszczepu, jest zła - powiedział Arłukowicz.

Zawiadomienie dotyczące należącej do profesora Szaflika prywatnej kliniki Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" Centralne Biuro Antykorupcyjne przekazało Prokuraturze Generalnej w końcu sierpnia zeszłego roku. Materiały trafiły do warszawskiej prokuratury okręgowej. Dochodzenie prowadzono w oparciu o artykuł ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH