PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Prezes PTP: pielęgniarki powinny mieć prawo wystawiania recept

Pielęgniarki powinny mieć uprawnienie do wystawiania recept na część leków, takie rozwiązanie zmniejszyłoby kolejki do lekarzy - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Dorota Kilańska.

Prezes PTP podkreśliła w rozmowie z PAP, że pielęgniarki wystawiają już recepty na leki w wielu krajach na świecie, m.in.USA i Szwecji. 

- To rozwiązanie sprawdzające się. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi. Diagnozę stawia lekarz, przepisuje lek, a potem robi to już pielęgniarka pod jego nadzorem. Oczywiście pielęgniarki muszą zostać odpowiednio przeszkolone, by otrzymać uprawnienia. Takie rozwiązanie przyczynia się do skrócenia kolejek do lekarzy i ułatwić przewlekle chorym pacjentom dostęp do leków - powiedziała Kilańska. 

Jak dowiedziała się PAP w Ministerstwie Zdrowia, obecnie nie są prowadzone prace nad rozwiązaniem proponowanym przez PTP. Natomiast w najbliższych tygodniach ma być gotowe rozporządzenie poszerzające uprawnienia pielęgniarek o możliwość wypisywania recept refundacyjnych na tzw. pomoce lecznicze, m.in. cewniki i pieluchomajtki. 

PTP podkreśla, że dane z krajów, które wprowadziły w życie przepisy umożliwiające pielęgniarkom przepisywanie leków, wskazują, że dobrze radzą sobie one z nowymi obowiązkami. Towarzystwo Pielęgniarskie przypomina, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat, rola i funkcja pielęgniarek w większości krajów zmieniała się w istotny sposób. W wielu częściach świata pielęgniarstwo stało się dyscypliną bardziej złożoną, techniczną i wymagającą większych umiejętności. 

Według PTP, coraz częściej pielęgniarki są postrzegane jako element interdyscyplinarnego zespołu, grupa zawodowa posiadająca własną wiedzę i doświadczenie w zakresie zarządzania opieką nad pacjentem i świadczenia jej na co dzień, a także gotowa do pełnienia bardziej specjalistycznych funkcji i ról. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH