PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Prawnicy: prezes NFZ przekroczył swoje kompetencje Prawnicy: prezes NFZ przekroczył swoje kompetencje. Fot. Archiwum

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia publikując zarządzenie zakładające wprowadzenie drastycznych obniżek wycen procedur kardiologicznych od 1 lipca przekroczył swoje kompetencje - wynika z analizy prawnej Kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka.

Prawnicy ostrzegają, że przyjęcie zaproponowanych regulacji doprowadzi m.in. do kilkukrotnego naruszenia Konstytucji RP i wskazują, że według obowiązującego prawa jedynym podmiotem upoważnionym do ustalenia taryfy świadczeń gwarantowanych jest prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Według kancelarii DZP ocena zgodności zarządzenia prezesa NFZ z Konstytucją RP wskazuje, że przyjęcie regulacji w nim zaproponowanych doprowadzi do naruszenia:

• zasady praworządności (art. 7 Konstytucji RP) poprzez wydanie zarządzenia w przedmiocie określenia warunków zawierania i realizacji umów o świadczenia lecznicze bez podstawy prawnej i poza zakresem kompetencji.
• ważnego punktu widzenia pacjentów prawa do ochrony zdrowia (art. 68 ust. 1 i 2 Konstytucji RP) i zasady zaufania obywateli do państwa (art. 2 Konstytucji RP);
• ważnej z punktu widzenia świadczeniodawców zasady ochrony praw nabytych – interesów w toku (poprzez zmianę sytuacji zarówno pacjentów, jak i szpitali), zasady zaufania obywateli do państwa i zakazu retroaktywności prawa (art. 2 Konstytucji RP);
• zasady wyłączności ustawowej poprzez przejęcie ustawowych kompetencji Prezesa AOTMiT (art. 68 ust. 2 zd. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP) i w sposób niespójny z katalogiem źródeł prawa powszechnie obowiązującego (art. 87 Konstytucji RP).

Specjaliści z DZP wskazują też na inne uchybienia, m.in. że zapisy zarządzenia są dokonywane bez ważnej podstawy prawnej (prezes NFZ nie jest obecnie prawnie umocowany do ustalania taryf świadczeń gwarantowanych, wyłączną kompetencję w tym zakresie posiada prezes AOTMiT) i dodają, że wejście w życie zarządzenia w obecnej formie prowadzi do istotnego naruszenia fundamentów systemu taryfikacji świadczeń gwarantowanych w Polsce.

Czytaj również: Tombarkiewicz: nie widzę zagrożenia dla polskiej kardiologii

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH