PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Prawnicy odpowiadają

Eksperci w zakresie prawa w ochronie zdrowia odpowiadają na pytania kierowane do nich przez użytkowników serwisu Prawo i Zdrowie.

Wkrótce – na specjalnym formularzu – pytania będą mogli zadawać naszym ekspertom także użytkownicy portalu rynekzdrowia.pl.

Pytanie
Czy w CPV (Wspólny Słownik Zamówień) obowiązuje kod dla każdego leku oddzielnie?

Odpowiedź
CPV (Wspólny Słownik Zamówień) określa jednolity system klasyfikacji mający zastosowanie do zamówień publicznych.

Zgodnie z klasyfikacją ustaloną na mocy rozporządzenia Komisji (WE) Nr 213/2008 z dnia 28 listopada 2007 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) oraz dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące procedur udzielania zamówień publicznych w zakresie zmiany CPV (Dz. U. UE L 74 z 15.03.2008, str. 1), produkty lecznicze klasyfikowane są w dziale: "336".

W tym dziale znajdują się odrębne kody dla poszczególnych grup produktów, np.: 33620000-2 Produkty lecznicze dla krwi, organów krwiotwórczych oraz układu krążenia, 33631000-2 Produkty lecznicze dla dermatologii, czy 33651600-4 Szczepionki.

Dobrawa Biadun, ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie, Wolters Kluwer Polska.

***

Pytanie
Ubiegam się o zezwolenie na prowadzenie apteki. Prowadzę już (w formie dwuosobowej spółki cywilnej ľ udziały po 50%) kilka aptek. Równocześnie jestem wspólnikiem spółki jawnej (mój udział wynosi 49%), która też prowadzi apteki. Czy do 1% progu, o którym mowa w art. 99 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne wlicza się ilość aptek prowadzonych przeze mnie jako wspólnika spółki cywilnej oraz apteki prowadzone przez spółkę jawną, której udziałowcem jest ta sama osoba?

Odpowiedź
Zgodnie z przepisem art. 99 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.) – dalej u.p.f., do 1% wliczają się wszystkie apteki, których wnioskodawca jest właścicielem lub które są przez niego kontrolowane. Powstaje zatem pytanie czy wnioskodawca będący wspólnikiem spółek prowadzących apteki jest jednocześnie podmiotem je kontrolującym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH