PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Pracownicy szpitala okulistycznego napisali list ws. prof. Szaflika

Oczekujemy, że po wyjaśnieniu "niejasności w procedurze przeszczepiania rogówek" zostanie przywrócone dobre imię i godność prof. Jerzego Szaflika - napisali pracownicy warszawskiego szpitala okulistycznego w liście do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

"Mając na względzie niekwestionowane od kilkudziesięciu lat zasługi naszego dyrektora w dziedzinie rozwoju okulistyki oraz jego zawsze nieskazitelną postawę etyczno-moralną w relacjach międzyludzkich, w tym w szczególności w relacjach lekarz - pacjent, czujemy się w obowiązku zdecydowanie wyrazić sprzeciw wobec zastosowanej przez pana ministra procedury wyjaśniania wskazanych „niejasności" - napisali pracownicy Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie.

Według pracowników szpitala publikowane informacje, bez uprzedniego wyjaśnienia czy niejasności znajdują odzwierciedlenie w stanie faktycznym, podważyły dobre imię profesora bez uwzględnienia zasady o domniemaniu niewinności.

"W naszym przekonaniu doszło do naruszenia czci i godności pana prof. Jerzego Szaflika, zasłużonego dla polskiej okulistyki, zawsze oddanego pacjentom, który dzięki swoim umiejętnościom i olbrzymiej wiedzy fachowej wielu z nich przywrócił możliwość widzenia, pracy zawodowej i samodzielnego funkcjonowania" - uważają.

Przpomnieli, że Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie został utworzony z inicjatywy prof. Szaflika, a działalność naukowa placówki potwierdzona jest licznymi publikacjami w renomowanych czasopismach krajowych i zagranicznych. Klinika znajduje się w czołówce rankingu oceniającego działalność jednostek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk powiedział we wtorek (21 sierpnia), że zawiadomienie CBA już do prokuratury trafiło. - W tej chwili materiały są analizowane. W najbliższych dniach zapadnie decyzja, która prokuratura zajmie się sprawą - dodał. Prawdopodobnie materiały trafią do warszawskiej prokuratury apelacyjnej.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, chodzi m.in. o to, że w klinice profesora (na warszawskiej Woli) wykonywano zabiegi przeszczepu rogówki bez zgody ministra zdrowia. Pacjenci profesora, którym rogówkę przeszczepiano, nie byli też wpisywani do rejestru osób oczekujących na przeszczep - klinika miała taki obowiązek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH