PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Posłowie przyjęli projekt noweli ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej Sejmowa komisja zdrowia za nowelą ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Fot. Archiwum

Lepsze wyposażenie szkolnych gabinetów pielęgniarskich oraz ułatwienie cudzoziemcom wykonywania w Polsce zawodów pielęgniarki i położnej - to niektóre z założeń projektu, który w środę (22 lipca) rozpatrywała sejmowa komisja zdrowia.

Posłowie z komisji przyjęli sprawozdanie podkomisji o poselskim projekcie nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.

Projekt przewiduje m.in. zmiany w ustawie o systemie oświaty. Szkoła publiczna ma obecnie obowiązek zapewnienia uczniom możliwości korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Praktyka pokazała, że obowiązek ten jest realizowany w zróżnicowany sposób, często zapewniając jedynie pomieszczenie. W projekcie wskazano więc, że gabinety te będą musiały być odpowiednio wyposażone.

Gabinety profilaktyki w szkołach
Monika Małowiecka ze Związku Powiatów Polskich zwróciła uwagę, że zapisy projektu powodują, że "samorządy będą zobowiązane do poniesienia w krótkim czasie bardzo dużych nieprzewidzianych wydatków na dostosowanie tych gabinetów". Jak wyjaśniała, projektowane przepisy mogą spowodować, że samorządy, które nie będą miały na to środków, będą likwidowały gabinety w szkołach i przenosiły je do ośrodków zdrowia.

Obaw tych nie podzielił wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski. - Polityka resortu zmierza do tego, żeby liczba gabinetów w szkołach rosła (...), po drugie minister edukacji narodowej w ramach rezerwy celowej subwencji oświatowej zapewnia środki na wyposażenie tych gabinetów. W tej chwili - z tego co się orientuję - staraniem MEN ta pula rezerwy będzie zwiększana, natomiast w przyszłym roku oczywiście będziemy przy planowaniu budżetu zmieniać to, żeby wszystkie potencjalnie zainteresowane szkoły mogły na wyposażenie gabinetów takie wsparcie z budżetu państwa uzyskać - zapewniał wiceminister.

Cudzoziemcy jako pielęgniarki i położne
W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że ustawa jest próbą rozwiązania kilku problemów, m.in. niedostatecznego udziału pielęgniarek i położnych w kadrze dydaktycznej w ramach kształcenia innych zawodów medycznych oraz niemożność prowadzenia przez pielęgniarki i położne zajęć dydaktycznych bez obawy o utratę prawa do wykonywania zawodu.

Wśród problemów, które ma uregulować nowela, wymieniono również utrudniony dostęp cudzoziemców do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce oraz niedobór osób wykonujących te zawody w naszym kraju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH