PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

PPOZ: system pieczy zastępczej zawiódł; lekarze nie chcą wydawać zaświadczeń

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia nie otrzymali odpowiedzi na pismo ws. - jak to określili - selekcji wśród tych pacjentów, którzy ubiegają się o status rodziny zastępczej. Zdaniem Porozumienia, nakładanie na nich takiego obowiązku, to przerzucenie odpowiedzialności z instytucji do tego przygotowanych na lekarzy rodzinnych.

Po raz pierwszy PPOZ informowało o swoich wątpliwościach w tej sprawie w czerwcu br. 

Art. 42 ust. 1 pkt 5 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2011 r.  Nr 149, poz. 887) nałożył na lekarza podstawowej opieki zdrowotnej obowiązek wystawiania zaświadczeń lekarskich osobie ubiegającej się o pełnienie funkcji rodziny zastępczej, o zdolności do pełnienia tej funkcji.

- Ponieważ przepis ten jest bardzo ogólny, dlatego też zwróciliśmy się do ministra zdrowia oraz do ministra pracy i polityki społecznej o jego dookreślenie poprzez wskazanie katalogu przeciwwskazań zdrowotnych - przypomina sprawę w piśmie skierowanym do mediów Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wskazuje, że minister zdrowia nie podał przeciwwskazań, oparł się w swojej odpowiedzi na stanowisku właściwych konsultantów krajowych, natomiast minister pracy powielił stanowisko resortu zdrowia.

- W tej sytuacji należy stwierdzić jednoznacznie, że skoro ministerstwa właściwe i konsultanci krajowi nie potrafią precyzyjnie określić przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, to tym bardziej nie można tego oczekiwać od lekarza rodzinnych z podstawowej opieki zdrowotnej - uważa prezes PPOZ.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej obowiązuje od 1 stycznia br. Zgodnie z jej brzmieniem, lekarz rodzinny na wniosek sądu ma obowiązek wystawienia orzeczenia o braku przeciwskazań zdrowotnych tym osobom, które ubiegają się o status rodzica zastępczego.

Dokument taki niezbędny jest w sądzie, gdzie zapada ostateczna decyzja o przyznaniu prawa do adopcji i przekazaniu dziecka rodzinie zastępczej. Problem jednak potęguje fakt, że do dzisiaj lekarze nie dostali żadnej informacji z właściwych resortów, jakimi kryteriami powinien się kierować lekarz wydający zaświadczenie.

- To absurd prawny. Teraz w mojej gestii pozostaje decyzja czy osoba np. niepełnosprawna, uboga nadaje się do roli rodzica zastępczego? Prawo musi zostać zmienione, a system przyznawania prawa do objęcia opieki nad dziećmi bardziej szczelny i weryfikowalny - komentuje doktor Iwona May, wiceprezes PPOZ.

O swoich wątpliwościach PPOZ przypomniało w związku z tragiczną śmiercią dwójki dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej w Pucku. 3 lipca w rodzinie zastępczej opiekującej się piątką powierzonych i dwójką własnych dzieci doszło do śmierci 3-letniego chłopca. 12 września w tej samej rodzinie zmarła 5-letnia siostra chłopca.

- Rodzeństwo z rodziny zastępczej z Pucka zmarło na skutek obrażeń wewnętrznych - poinformowała w środę (19 września) prokuratura. Śledczy podali też, że podejrzani o śmiertelne pobicie opiekunowie tłumaczyli, że opieka nad dużą liczbą dzieci "przerosła ich". Kobieta zostanie zbadana psychiatrycznie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH