PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

PPOZ: projekt deklaracji wyboru świadczeniodawcy - nie do przyjęcia! PPOZ krytycznie ocenia m.in. zwiększenie objętości deklaracji wyboru z dwóch do trzech stron A4. Fot. Archiwum

W opinii lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzorów deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, jest nie do przyjęcia.

Dlatego też PPOZ negatywnie zaopiniował brak deklaracji zbiorczej dla zespołu poz (lekarz, pielęgniarka, położna), co jest podstawą funkcjonowania poz zgodnie z ustawą z 1 grudnia.

- Za zbędną biurokrację, uciążliwą i czasochłonną przede wszystkim dla pacjenta uważamy rozbudowanie deklaracji do trzech stron A4 oraz składanie trzech podpisów na każdej deklaracji przy dokonywaniu wyboru lekarza, pielęgniarki (w przypadku mężczyzn), a dodatkowo położnej (w przypadku kobiet). Pismo z naszym stanowiskiem przesłaliśmy już do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jak podają lekarze PPOZ, projekt przewiduje składanie trzech odrębnych deklaracji wyboru: świadczeniodawcy poz i lekarza poz, świadczeniodawcy poz i pielęgniarki poz oraz świadczeniodawcy poz i położnej poz.

- W obliczu wejścia w życie ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej, która to docelowo przewiduje składanie deklaracji wyboru do lekarza, pielęgniarki i położnej tworzących zespół podstawowej opieki zdrowotnej konieczne jest wprowadzenie czwartego wzoru deklaracji, który umożliwiłby jednoczesny wybór wszystkich członków takiego zespołu lub co najmniej dwóch z nich - wyjaśnia Bożena Janicka.

Wzór ten funkcjonowałby alternatywnie w stosunku do trzech wzorów zaproponowanych w projekcie.

- Za jego pomocą świadczeniobiorca, obok wyboru świadczeniodawcy, mógłby zadeklarować wybór lekarza, pielęgniarki oraz położnej poz bądź zadeklarować wybór osób udzielających dwóch z trzech z tych zakresów świadczeń (tj. lekarza i pielęgniarki poz). Wprowadzenie takiego wzoru ułatwiłoby składanie deklaracji tym pacjentom, którzy chcą dokonać wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej poz zatrudnionych u tego samego świadczeniodawcy - dodaje Janicka.

PPOZ krytycznie ocenia zwiększenie objętości deklaracji wyboru z dwóch do trzech stron A4.

- W naszej ocenie zakres deklaracji wyboru powinien zapewnić ograniczenie jej objętości do maksymalnie dwóch stron A4. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę pacjentów objętych opieką w poz, dodatkowa strona nie tylko przedłuża czas jej wypełnienia, ale istotnie zwiększa objętość dokumentów, które przechowywać muszą świadczeniodawcy. To naszym zdaniem niepotrzebne zwiększanie objętości gromadzonych deklaracji - mówi Bożena Janicka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH