PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

POLMED o projekcie rozporządzenia dotyczącego wykazu wyrobów medycznych Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Izby POLMED

W opinii Witolda Włodarczyka, dyrektora generalnego Izby POLMED, prace nad projektem rozporządzenia ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie są dobrą okazją do analizy obecnego systemu, w szczególności zaś przeprowadzenia przeglądu ujętych w wykazie kategorii wyrobów medycznych i wskazania obszarów do koniecznej poprawy.

Izba POLMED zgadza się z zaprezentowanym w projekcie kierunkiem zmian. Jak stwierdza dyrektor Włodarczyk, cieszy fakt uwzględnienia niektórych postulatów, zgłaszanych już wcześniej przez Izbę do Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie wskazuje na potrzebę wprowadzenia dalszych zmian w projekcie, służących zagwarantowaniu lepszego zaopatrzenia pacjentów w wyroby medyczne.

- W naszej ocenie rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do wydawania zleceń na wyroby medyczne oraz uelastycznienie okresu użytkowania niektórych wyrobów, pozytywnie wpłynie na podniesienie jakości życia pacjentów. Uważamy przy tym, że istnieje szereg rozwiązań, które można jeszcze usprawnić w ramach systemu finansowania wyrobów ze środków publicznych, co też zasygnalizowaliśmy Ministerstwu Zdrowia w zgłoszonych uwagach - stwierdza Włodarczyk.

Zwraca on uwagę na fakt, że w ramach obecnej regulacji ustawowej brak jest podstawy do ograniczania możliwości ordynacji wyrobów medycznych do określonych osób, w tym lekarzy wybranych specjalizacji. W opinii Izby Polmed o ile rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania zleceń na wyroby należy uznać za pożądaną kierunkowo zmianę, o tyle zasadne byłoby całkowite odejście od zawężania katalogu osób uprawnionych do lekarzy poszczególnych specjalizacji.

Jak informuje dyrektor Włodarczyk, w przekazanym w ramach konsultacji publicznych piśmie Polmed sugerował również konkretne zmiany dotyczące zaproponowanego wykazu wyrobów medycznych. Chodzi tu np. o dodanie nowych wyrobów medycznych, nieuwzględnionych obecnie w rozporządzeniu - takich jak osłony stawów biodrowych, wyroby do zaopatrzenia i pielęgnacji stomii powikłanej czy dodatkowe rodzaje ortez - ale także o rozszerzenie kryteriów finansowania (np. w przypadku wózków inwalidzkich dla dzieci cierpiących z powodu innych schorzeń niż porażenia czy niedowłady kończyn) oraz zweryfikowanie ustalonych wysokości limitów finansowania wyrobów.

- Istotnym postulatem Izby Polmed pozostaje kompleksowe unowocześnienie i urealnienie wykazu wyrobów medycznych w odniesieniu do aktualnych realiów technologicznych i rynkowych. Mam na myśli dokonanie całościowej kategoryzacji wyrobów medycznych, która powinna być oparta na najnowszych publikacjach naukowych - podkreśla dyrektor Włodarczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH