PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

We wtorek (27 września) opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1412 oraz z 2016 r. poz. 1165) ma na celu przywrócenie pionowego podporządkowania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Główny Inspektor Sanitarny /GIS/ - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny /PWIS/ - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny /PPIS/ oraz Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny /PGIS/).

Funkcjonowanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej w warunkach zespolenia z administracją rządową w województwie i w powiecie w latach 1999-2001 oraz 2010-2015, jak również doświadczenia działań organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynikające z decyzji podejmowanych bezpośrednio przez Głównego Inspektora Sanitarnego dowodzą, że jedynie pionowa struktura umożliwia Ministrowi Zdrowia sprawowanie skutecznego nadzoru w zakresie zdrowia publicznego oraz podejmowanie decyzji umożliwiających bezzwłoczne i adekwatne do zagrożenia działanie służb sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W wyniku wprowadzenia proponowanych zmian w ustawie z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, nastąpi usprawnienie działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, co będzie skutkowało poprawą bezpieczeństwa w obszarze zdrowia publicznego.

Z dniem wejścia w życie projektowanej ustawy, tj. 1 stycznia 2017 r., zostanie przywrócone pionowe funkcjonowanie organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej i nastąpi usprawnienie jej funkcjonowania.

Czytaj:www. legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH