PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Obowiązek rejestracji praktyki zawodowej dla lekarzy na kontraktach. Zostało niewiele dni

Do końca roku każdy lekarz pracujący na kontrakcie musi zarejestrować praktykę zawodową. Z sygnałów napływających z okręgowych izb lekarskich wynika, że specjaliści zapominają o tym obowiązku lub czekają z nim do ostatniej chwili. Tymczasem brak rejestracji może formalnie oznaczać, że po 31 grudnia nie będą mogli pracować na kontrakcie w szpitalu czy przychodni.

Część lecznic sama zobowiązała swoich pracowników do dokonania takiej rejestracji, by uniknąć problemów związanych z niedopełnienia tego obowiązku. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim nr. 2 im. Biziela w Bydgoszczy.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Kamila Wiecińska, rzecznik szpitala im. Biziela, tutejsi lekarze zaktualizowali wpisy już w pierwszej połowie roku (początkowo ustawa nakładała obowiązek rejestracji właśnie do 30 czerwca 2012 r. - red.).

- Obowiązek rejestracji praktyk w związku z zatrudnieniem na kontraktach w szpitalu dotyczył w sumie 122 specjalistów - podkreśla rzeczniczka.

Obowiązek ustawowy
Z danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) wynika, że z ustawowego obowiązku wywiązało się dotąd ok. 21 tys. lekarzy, pracujących na kontraktach. Ilu do tej pory tego nie zrobiło trudno dokładnie oszacować.

Według wykazu praktyk lekarskich sporządzonego na podstawie Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą z października 2012 r. liczba zarejestrowanych praktyk była następująca :

1. Indywidualna praktyka lekarska - 20 082;
2. Indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania - 11 088;
3. Indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska - 45 892;
4. Indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska w miejscu wezwania - 20 959;
5. Indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego - 40 831:
6. Indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego -16 371;
7. Grupowa praktyka lekarska - 1 487;
8. Lekarze podsiadający praktykę lekarską - 103 380 (określone na podstawie indywidualnego numeru pozwolenia wykonywania zawodu NPWZ).

Jak informuje resort zdrowia duża część praktyk ma więcej niż jeden określony kod rodzaju praktyki, w związku z tym taka praktyka została uwzględniona w zestawieniu dwu lub trzykrotnie - dla każdego kodu, którym jest określona.

Konsekwencje wpisu?
- Do tej pory w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie zarejestrowało swoją praktykę ok. 7 tys. specjalistów - mówi nam Ewa Gwiazdowicz, rzecznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH