PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

OZZL: związek zapowiada własną rewolucję w receptach

W odpowiedzi na projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie recept Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zapowiedział kolejny protest. Niewykluczone, że związkowcy wprowadzą do obiegu... własne wzory recept.

Przedstawiciele OZZL zapowiedzieli w piątek (17 lutego) w Bydgoszczy, że jeśli minister zdrowia nie przyjmie uwag lekarzy, najpóźniej od lipca wprowadzą własne wzory recept. W ten sposób lekarze nie będą już decydowali o stopniu refundacji danego leku.

Na receptach, według ich projektu, będzie miejsce na kod choroby. O wyborze stosownego leku będą natomiast decydowali farmaceuci w aptekach razem z pacjentem.

Jak wyjaśniał przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel, proponowana forma protestu to reakcja lekarzy na projekt rozporządzenia w sprawie recept, który "łamie obietnice, jakie składali pan minister zdrowia i pan premier".

- Premier powiedział, że lekarze na pewno nie będą wskazywać odpłatności, co najwyżej wskażą kod choroby, a aptekarz na postawie tego i nazwy leku sam określi odpłatność. W projekcie rozporządzenia jest obowiązek wpisywania 100 proc. odpłatności, kiedy lek przepisany nie jest w tych chorobach, dla których producent go zarejestrował - mówił przewodniczący OZZL.

Dodał: - Każą nam studiować charakterystykę produktu leczniczego każdego leku, a to zajmuje tyle czasu, że nie będzie go na zajmowanie się pacjentem.

Według Bukiela obecna propozycja ministerstwa dotycząca czynności przy wypisywaniu recepty jest prawie taka sama jak określanie odpłatności: - Po to, by wiedzieć, który lek jest 100-procentowy, muszę zrobić to samo, co przy określaniu odpłatności - stwierdził Krzysztof Bukiel. 

Wzór recepty, którą chce w ramach protestu wprowadzać do obiegu OZZL jest podobny do starego, jednak w miejscu wpisywania odpłatności miałby być umieszczany kod choroby ICD-100. Lekarz nie oznaczałby kodu uprawnień pacjenta, a sam pacjent na dole recepty miałby oświadczać o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej, jak i o posiadaniu uprawnień dodatkowych z ich kodem, np. inwalidy wojennego. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH