PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

OZZL ws. ustawowych przepisów o minimalnych płacach lekarzy

W poniedziałek (17 września) na stronie OZZL opublikowane zostały wstępne propozycje, do rozpatrzenia przez ZK OZZL oraz Krajowy Zjazd Delegatów OZZL, których ostateczny kształt zostanie uzgodnione przez krajowy komitet koordynacyjny, tj. przedstawicieli wszystkich porozumień lekarzy, decydujących się na udział w akcji "Dziękujemy, odchodzimy".

Chodzi o wprowadzenie ustawowych przepisów o minimalnych płacach lekarzy zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewidujących stawki: dla lekarzy rezydentów, dla lekarzy z I stopniem specjalizacji, dla lekarzy z II stopniem specjalizacji i z tytułem specjalisty.

Kolejne kwestie to ustawowe zagwarantowanie lekarzom, pracownikom zatrudnionym w zakładach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: płatnego urlopu szkoleniowego, prawa do odpisywania od podstawy opodatkowania wydatków na książki, czasopisma medyczne i inne formy szkolenia podyplomowego, określenie minimalnych norm zatrudnienia dla lekarzy w zakładach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zmiany w przepisach dotyczących wypisywania recept refundowanych w taki sposób, aby lekarz nie był zobowiązany do weryfikacji prawa pacjenta do refundacji ani do określania stopnia refundacji.

W uzasadnieniu powyższych postulatów czytamy: "OZZL od zawsze jest zwolennikiem mechanizmów rynkowych w ochronie zdrowia, również rynkowego kształtowania wynagrodzeń. Jednak o rynkowym mechanizmie możemy mówić tylko wtedy, gdy są (będą) rynkowe ceny za świadczenia zdrowotne. Musiałoby to oznaczać rynkowo kształtowaną wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, demonopolizację płatników albo przynajmniej: rynkowo kształtowaną wysokość dopłat do świadczeń finansowanych sztywno przez płatnika. Takich mechanizmów nie ma. Jest natomiast możliwość nieskrępowanego obniżania płac pracowników - lekarzy przy skrajnie niekorzystnych warunkach finansowania szpitali".

OZZL przewiduje, że zjawisko to nasili się znacznie po przekształceniu szpitali w spółki.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH