PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

OZZL w sprawie niekonstytucyjności kar umownych

Na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zamieszczono komunikat w sprawie przekazania opinii prawnych na temat niekonstytucyjności kar umownych i skutków ich obowiązywania.

2 kwietnia br. Zarząd Krajowy OZZL przesłał prezesowi Rady Ministrów, ministrowi zdrowia, prezesowi NFZ i przewodniczącej Rady NFZ kopie opinii prawnych prof. Piotra Winczorka oraz prof. Michała Kuleszy i dr hab. Marcina Matczaka, dotyczących niekonstytucyjności przepisów rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w części dotyczącej kar umownych.

Razem z w/w opiniami przesłana została też kopia pisma RPO do ministra zdrowia z dnia 14 marca br. w której Rzecznik podziela opinię o niekonstytucyjności w/w przepisów. W pismach do wskazanych wyżej osób ZK OZZL jeszcze raz zaapelował o natychmiastowe usunięcie nielegalnych zapisów o karach umownych.

OZZL wskazał również na fakt, że ich pozostawienie spowoduje, iż świadczeniodawcy ukarani nieprawnymi karami wystąpią masowo do sądów o zwrot niesłusznie orzeczonych kar wraz z odsetkami oraz o odszkodowanie.

Czytaj też. OZZL: świadczeniodawcy mogą odmówić płacenia kar umownych, bo są nielegalne

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH