PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

OZZL prosi premiera o spotkanie w sprawie konfliktu między resortem zdrowia i lekarzami

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaapelował do premiera o osobiste zaangażowanie się w rozwiązanie konfliktu między resortem zdrowia a lekarzami w sprawie przepisów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane.

Przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel w komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek (5 marca) podkreślił, że projekt nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wypisywania recept sprawił, że konflikt między MZ a lekarzami znacznie się zaostrzył.

- Treść projektowanego rozporządzenia łamie obietnicę, złożoną publicznie przez premiera RP na konferencji prasowej 4 stycznia br., że lekarze nie będą - przy wypisywaniu recept - określać odpłatności za leki ani zajmować się innymi podobnymi czynnościami biurokratycznymi, a - co najwyżej - wskażą na recepcie kod rozpoznania choroby, aby aptekarz mógł określić właściwy poziom refundacji leku - zaznaczył Bukiel.

Dodał, że również minister zdrowia złożył lekarzom podobną obietnicę. To te obietnice stały się podstawą dla decyzji o zawieszeniu tzw. akcji pieczątkowej. Zdaniem Bukiela dzisiaj lekarze czują się oszukani przez rządzących. Przewodniczący zapowiedział, że brak pozytywnej reakcji premiera na prośbę lekarzy o pomoc zmusi lekarzy do ponownego podjęcia akcji protestacyjnej z wypowiadaniem umów z NFZ włącznie.

Krzysztof Bukiel wyjaśnił, że lekarz wypisujący recepty na leki refundowane powinien - obok danych chorego i lekarza - umieszczać jedynie nazwę leku, jego postać i dawkowanie oraz - ewentualnie - zakodowane rozpoznanie choroby, aby ułatwić aptekarzowi ustalenie poziomu refundacji za lek. OZZL proponuje, aby na recepcie było miejsce, w którym pacjent sam oświadczałby czy jest uprawniony do refundacji.

Zgodnie z projektem rozporządzenia MZ, jeżeli lek zostanie przepisany poza określonym zakresem wskazań objętych refundacją, lekarze mają wpisywać na recepcie 100 proc. poziom odpłatności. Lekarze będą też musieli wypisywać na receptach poziom odpłatności pacjenta w przypadku leków, które występują na liście refundacyjnej w więcej niż jednym stopniu odpłatności.

Resort zdrowia rozszerzył w projekcie także katalog błędów, pomimo których aptekarz będzie mógł zrealizować receptę. Lekarze przypomnieli w liście do premiera, że nadal obowiązują niekonstytucyjne przepisy o karaniu świadczeniodawców, za błędy przy wypisywaniu recept, podczas gdy analogicznie przepisy dotyczące karania lekarzy zostały skreślone w trakcie nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Spełniona została jednak tylko część postulatów środowiska medycznego. Zdaniem OZZL w ustawie konieczne są kolejne zmiany. Lekarze zwracali też uwagę, że mimo iż zapisy o karaniu skreślono z ustawy, sankcje są nadal przewidziane w umowach podpisywanych z NFZ. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH