PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

OZZL o naruszaniu przez NFZ praw nabytych przez lekarzy

Zarząd Krajowy OZZL poinformował, że podjął działania mające na celu zmianę części przepisów zawartych w zarządzeniach prezesa NFZ dotyczących wymogów wobec lekarzy wykonujących niektóre świadczenia zdrowotne finansowane przez Fundusz. W ocenie OZZL przepisy te naruszają konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych przez lekarzy.

Zdaniem OZZL art. 146 ust.1. pkt 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych upoważnia prezesa NFZ do określenia warunków wymaganych od świadczeniodawców, w tym wymagań dotyczących lekarzy. Niestety upoważnienie to jest bardzo ogólne i nie zawiera jakichkolwiek wytycznych dotyczących treści tych warunków, co przesądza - w ocenie OZZL - o niekonstytucyjności w/w przepisu ustawy.

"Niezależnie jednak od tego, prezes NFZ przy określaniu tych wymogów - co czyni wydając odpowiednie zarządzenia - musi przestrzegać zasad państwa prawnego, w tym zasady ochrony praw nabytych. Tymczasem prezes NFZ naruszył tę zasadę - w ten sposób, że do udzielania niektórych świadczeń dopuścił tylko część lekarzy mających kwalifikacje do ich wykonywania - tych, którzy te kwalifikacje nabyli i je udokumentowali w trybie wskazanym przez prezesa NFZ" - czytamy w komunikacie ZK OZZL.

W opinii związkowców niedopuszczeni zostali lekarze, którzy mają kwalifikacje do wykonywania badań, ale w momencie, gdy je nabywali obowiązywały inne procedury szkolenia i inne formy udokumentowania umiejętności niż zawarte w zarządzeniu. Taki fakt ma np. miejsce w odniesieniu do lekarzy wykonujących badanie endoskopowe układu pokarmowego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

W ocenie OZZL, prezes NFZ przy określaniu wymogów, jakie mają spełnić lekarza udzielający określonych świadczeń, powinien kierować się ogólną zasadą, że umiejętności lekarskie nabyte przed dniem wejścia w życie określonego zarządzenia prezesa NFZ i udokumentowane w sposób, który wówczas funkcjonował - są przez NFZ uznawane.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH