PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

OZZL krytycznie o zasadach wynagradzania w jednostkach budżetowych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skrytykował projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej.

Na stronie internetowej OZZL zamieszczono we wtorek (23 kwietnia) tekst, który kwestionuje samą zasadę odgórnego ustalania płac, przypominającą ”tabelę zaszeregowań” oraz skorelowaną z nią ”siatkę płac”. Tego typu rozwiązania obowiązywały we wszystkich państwowych zakładach służby zdrowia - dowodzi OZZL.

Przy okazji przypomina, że w roku 1958 wysokość wynagrodzeń lekarzy zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (odpowiednikach dzisiejszych podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej) też określało odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1958r. (Dz.U.1958.74.376).

”Według przedstawionego (obecnie - red.) projektu lekarz specjalista, tzw. starszy asystent (najlepiej uposażony niefunkcyjny lekarz) został zaszeregowany do XIX grupy i przyznano mu wynagrodzenie zasadnicze w kwocie od 1860 zł do 3950 zł. (brutto)” - stwierdza OZZL i komentuje, że ”jeżeli wziąć pod uwagę, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło w roku 2012 3521,67 zł, to oznacza, iż według rządu RP płaca zasadnicza lekarza specjalisty powinna wynosić od 52% do 112% średniej krajowej”.

Przypomnijmy, że termin zgłaszania uwag na temat projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej upływa 7 maja.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH