PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NSA: zamknięcie przychodni na czas strajku niegodne z prawem NSA: zamknięcie przychodni na czas strajku niegodne z prawem. Fot. Archiwum

Naczelny Sąd Administracyjny 22 lipca wydał dwa wyroki, w których przyznał rację rzecznikowi praw pacjenta. Według NSA przychodnia to nie podmiot czysto komercyjny i nie można go zamknąć na czas strajku.

Orzeczenia NSA to pokłosie strajków lekarzy ze stycznia 2015 r. 2 i 5 stycznia wiele przychodni było zamkniętych, a pacjenci odchodzili z kwitkiem. Rzecznik praw pacjenta wszczął z urzędu wiele postępowań, których efektem było wydanie decyzji stwierdzających zbiorowe naruszenie praw pacjentów.

Orzeczenia NSA dotyczyły Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kazimierzu Dolnym oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Laumed w Przemyślu.

W obu przypadkach rzecznik praw pacjenta stwierdził naruszenie art. 59 ust. 1 pkt 1 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Placówki odwołały się od decyzji RPP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

W obu wypadkach WSA oddalił skargi. Jego zdaniem decyzje rzecznika nie naruszają prawa. Zamknięcie przychodni 2 i 5 stycznia 2015 r. rzeczywiście ograniczyło możliwość składania wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej.

Obie placówki odwołały się do NSA. Ten jednak, podobnie jak WSA, nie miał wątpliwości, że doszło do naruszenia praw pacjentów. Uzasadnienia obu wyroków były podobne (sygn. akt II OSK 502/16, II OSK 855/16).

Według NSA obie placówki naruszyły prawo. Fakt uczestniczenia w strajku nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów ustawy o prawach pacjentów oraz konstytucyjnych zasad ochrony zdrowia.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH