PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NSA: system refundacji powinien zapewniać chorym rzeczywisty dostęp do leków NSA: system refundacji powinien zapewniać chorym rzeczywisty dostęp do leków. Fot. Archiwum

MZ nie może interpretować przepisów o refundacji leków jak mu się podoba. Ich interpretacja musi być zgodna z konstytucją - w interesie chorych, a nie przeciw nim - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA podtrzymał orzeczenie sądu w procesie chłopca cierpiącego na dystrofię mięśni, któremu Ministerstwo Zdrowia odmówiło refundacji leku, bo roczny koszt terapii kosztował 1,5 mln złotych.

Jak przekonuje Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, koordynator strategicznych postępowań sądowych w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, wyrok sądu, podtrzymany przez NSA ma przełomowe znaczenie dla dzieci, których rodzice starają się o refundację leków sprowadzanych z zagranicy.

Zagraniczny lek Translarna, który był potrzebny chłopcu, jest dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej, ale niedostępny w Polsce. W ramach tzw. importu docelowego ministerstwo wydało zgodę na jego sprowadzenie, ale odmówiło jego refundacji, twierdząc, że jeden z przepisów ustawy refundacyjnej nie pozwala na refundację leku, który choć niedostępny, jest jednak dopuszczony w Polsce do obrotu.

Na tej samej podstawie minister odmawia refundacji leków także innym dzieciom z chorobami rzadkimi. Rodzice dzieci złożyli skargi w sądzie administracyjnym. Zapadło już wiele wyroków uchylających decyzję resortu o odmowie refundacji. Sąd zazwyczaj uzasadniał, że system refundacji leków powinien zapewniać chorym nie formalny, ale rzeczywisty dostęp do leków. Jednak w podobnych sprawach zapadały też wyroki niekorzystne dla chorych.

Ministerstwo jak dotąd nie realizowało korzystnych dla chorych dzieci wyroków. Przyłączając się do sprawy chłopca z dystrofią mięśni, Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał między innymi na konstytucyjne prawo do godności, ochrony życia i zdrowia.

Tę argumentację podtrzymał sąd w ustnym uzasadnieniu, oddalając skargę kasacyjną złożoną przez ministra zdrowia. Uznał, że obowiązujące prawo to nie jest tylko jeden przepis wyjęty z ustawy, ale cała ustawa, a także inne akty prawne, które powinno się interpretować na korzyść chorego, bo to gwarantuje konstytucja.

Więcej: www.wyborcza..pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH