PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NRL złoży skargę konstytucyjną w sprawie kontraktowania świadczeń

Prawnicy Naczelnej Rady Lekarskiej przygotowują wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu art.154 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Artykuł mówi, że świadczeniodawca niezadowolony z decyzji dyrektora oddziału NFZ w sprawie kontraktowania świadczeń ma prawo w ciągu 7 dni odwołać się do tego samego dyrektora oddziału NFZ.

- Jesteśmy na etapie formułowania wniosku. Decyzja o jego wysłaniu do Trybunału zapadnie najwcześniej po kolejnym posiedzeniu NRL, które zaplanowane jest na 26 października - poinformowała nas Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.

Zaznaczyła, że Rada wyczerpała już wszystkie inne środki nacisku na władze.

Pozostała tylko skarga konstytucyjna
Sprawa kontrowersyjnego przepisu - oddającego w ręce dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ kwestię rozstrzygnięcia sporu, którego są stroną - od dawna wywołuje wśród oferentów startujących w konkursach i w samorządzie lekarskim zdziwienie oraz niepokój o bezstronność takiego postępowania.

W lutym tego roku Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy zobowiązał ”Naczelną Radę Lekarską do niezwłocznego przedłożenia przedstawicielom władz państwowych, a w szczególności Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Zdrowia, postulatu niezwłocznego podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do zmian w przepisach art. 154”.

Podpowiadane władzom przez samorząd lekarski rozwiązanie miałaby polegać na ustanowieniu prezesa Urzędu Zamówień Publicznych organem odwoławczym od decyzji co do wyniku postępowania konkursowego.

Resort zdrowia odpowiedział 12 czerwca br., że byłoby to jednak sprzeczne z art. 138 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który stanowi, iż ”do zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.”

Ministerstwo Zdrowia przyznało co prawda, że ”postępowanie w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawiera wiele analogii do trybu udzielania zamówień publicznych, jednak ustawodawca wyraźnie rozróżnia te dwa tryby”.

Sędzia we własnej sprawie
Niezależnie od tego jak ocenimy pomysł, żeby instancją odwoławczą uczynić prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, problem pozostaje - nikt (tu: płatnik) nie można być sędzią we własnej sprawie. Nie zmienia tego fakt, że od decyzji dyrektora NFZ oferent może odwołać się również do prezesa NFZ, a następnie do sądu administracyjnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH