PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NRL pyta o przyczyny braku konsultacji projektu rozporządzenia dotyczącego specjalizacji

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z prośbą o podanie przyczyn, dla których projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów nie został przekazany do zaopiniowania przez Naczelną Radę Lekarską.

Według prezesa NRL, sytuacja taka ma miejsce po raz pierwszy od czasu istnienia izb lekarskich.

"Uzgodnienie projektu przez Ministra Zdrowia z resortami, które nie znają problematyki ochrony zdrowia nie jest, jak się wydaje, wystarczające do przygotowania aktu prawnego o wysokiej jakości i zasadnego merytorycznie" - czytamy w piśmie.

Zdaniem prezesa Hamankiewicza pominięcie NRL stanowi także o rażącym naruszeniu prawa tj. o naruszeniu art. 5 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, który uprawnia organy samorządu zawodowego lekarzy do opiniowania projektów aktów prawnych dotyczących ochrony zdrowia i wykonywania zawodu lekarza, a tym samym zobowiązuje organy państwowe przygotowujące projekty takich aktów do zasięgania opinii Naczelnej Rady Lekarskiej.

„Mam nadzieję, że nieprzekazanie omawianego projektu jest tylko przeoczeniem i błąd ten zostanie w najbliższym czasie naprawiony" - napisał Maciej Hamankiewicz.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH