PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

24 sierpnia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowiska w sprawie trzech projektów rozporządzeń oraz projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Odnośnie projektu rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej prezydium NRL podkreśla, że projekt wprowadza bardzo zbiurokratyzowany, zależny od sprawozdawczości i niesprawdzony w praktyce model obliczania poziomu finansowania systemu. W ocenie Prezydium taki model powinien być sprawdzony w praktyce w niewielkiej skali i dopiero po analizie i korektach zastosowany do całego systemu.

Jeśli chodzi o projekt rozporządzenia ws. ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej Prezydium NRL negatywnie zaopiniowało przewidziane w projekcie nałożenie na świadczeniodawców obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej w terminie 6 miesięcy od ogłoszenia rozporządzenia.

Prezydium NRL negatywnie zaopiniowało też projekt rozporządzenia dotyczący nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej sołectwom: Gałajny, Czyprki i Woryny, położonym na obszarze gminy Górowo Iławieckie.

Odnosząc się do projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw Prezydium NRL wskazło, że zarówno projekt ustawy, jak i zmieniana ustawa nie precyzują celu działania systemu IOWISZ.

Prezydium krytycznie oceniło też rozszerzenie kręgu podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, dla których właściwy organ będzie mógł wydać opinię o celowości inwestycji w powiązaniu z przewidzianym w treści art. 148 ust. 2 ustawy wpływem okoliczności posiadania pozytywnej opinii na wynik porównania ofert przy ubieganiu się o kontrakt na świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych.

Więcej: www.nil.org.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH