PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NRL: nie będzie kontroli lekarzy, którzy wystawiali zwolnienia celnikom NRL: nie będzie kontroli lekarzy, którzy wystawiali zwolnienia celnikom. Fot. Archiwum

Szef Służby Celnej zwrócił się do prezesa NRL - jako do przedstawiciela samorządu lekarskiego, stojącego na straży etyki zawodowej lekarzy - z prośbą o wnikliwą analizę sprawy gwałtownego wzrostu liczby wystawianych funkcjonariuszom zwolnień lekarskich.

W odpowiedzi opublikowanej 23 września prezes NRL Maciej Hamankiewicz zapewnił szefa Służby Celnej, że ”lekarze i lekarze dentyści doskonale znają swoje powinności zawodowe i sumiennie, z należytą starannością podchodzą do wykonywania swoich obowiązków tak wobec chorych, jak i wobec społeczeństwa i instytucji państwa”.

Nawiązując do propozycji współpracy w zakresie działań kontrolnych, o co wnosił szef Służby Celnej i podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Marian Banaś, Hamankiewicz odpowiedział, że samorząd lekarski nie prowadzi prewencyjnych kontroli merytorycznej pracy lekarzy i lekarzy dentystów. ”Nie widzę również powodów, aby takiej kontrole wprowadzać, w szczególności wobec wybranych grup pacjentów np. funkcjonariuszy celnych”.

Jeżeli jednak ”Służba Celna jest w posiadaniu informacji mogących uzasadniać podejrzenie popełnienia przez lekarza przewinienia zawodowego polegającego np. na nieuzasadnionym wystawieniu osobie badanej zwolnienia lekarskiego, to takie informacje powinny zostać przekazane zgodnie z kompetencją okręgowemu rzecznikowi odpowiedzialności zawodowej tej okręgowej izby lekarskiej, której członkiem jest dany lekarz” - wyjaśnił prezes NRL.

Czytaj: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH