PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do ministra zdrowia o pilną nowelizację rozporządzenia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15 oraz z 2011 r. Nr 88, poz. 503).

Zdaniem samorządu lekarskiego, rozporządzenie to narusza zasadę poprawnej legislacji. Jak czytamy w stanowisku, "szczególnie rażące z punktu widzenia zasad techniki prawodawczej są przepisy załącznika 4a ust. 2 oraz załącznika 4b ust. 4 przedmiotowego rozporządzenia".

Zgodnie z tymi przepisami "lekarz, który stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia epizodu ciężkiej hipoglikemii, albo napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie albo istnienie padaczki, niezależnie od okoliczności, powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami".

W opinii samorządu, jest to "niedopuszczalne nałożenie obowiązku na lekarzy przez akt niższego rzędu niż ustawa. Dodatkowo przepis ten jest sprzeczny z nakazem zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu (tajemnicy lekarskiej), sformułowanym w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach.

NRL stoi na stanowisku, że jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie zmieni wadliwych przepisów zmusi tym samym samorząd lekarski do zaskarżenia funkcjonujących przepisów do Trybunału Konstytucyjnego, jako niezgodnych z art. 2 oraz art. 92 ust. 1 Konstytucji RP."

Więcej:http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH