PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NRL do prezydenta z prośbą o interwencję w sprawie "lekceważenia lekarzy"

Maciej Hamankiewicz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) wystosował we wtorek (20 marca) do prezydenta Bronisława Komorowskiego list z prośbą o interwencję. Środowisko jest oburzone "lekceważeniem głosu lekarzy przez Ministerstwo Zdrowia w procesie tworzenia prawa".

"Naczelna Rada Lekarska nie może i nie chce pozostać obojętna wobec kolejnego lekceważącego zachowania w stosunku do lekarzy i lekarzy dentystów ordynujących leki i naruszania zasad przyzwoitej legislacji" - czytamy w liście.

Maciej Hamankiewicz przypomina, że w rozporządzeniu ministra zdrowia z 9 marca w sprawie recept lekarskich pojawił się przepis, którego nie było we wcześniej publikowanym projekcie, ani w uwagach przedkładanych przez samorząd lekarski i inne podmioty, prezentowanych na konferencji uzgodnieniowej przed podpisaniem rozporządzenia.

Hamankiewicz wyjaśnił, że zmiana dotyczy usunięcia przez resort z ostatecznego tekstu rozporządzenia fragmentu mówiącego, że dane dotyczące przepisanych leków obejmują m.in. "międzynarodową lub własną nazwę leku" i wprowadzenia przepisu, iż obejmują one "nazwę leku". Według prezesa NRL, taki zapis powoduje wątpliwość, czy wystawianie recept z nazwą międzynarodową leku jest zgodne z rozporządzeniem.

"Lekarze i lekarze dentyści zostali postawieni w obliczu nagłej zmiany prawa, dokonanej poza trybem konsultacji i obarczającej ich odpowiedzialnością za coś, co zmieniono bez jakiegokolwiek wyjaśnienia" - czytamy w liście. Hamankiewicz przypomnina, że w styczniu Rada zarekomendowała lekarzom używanie na receptach międzynarodowych nazw leków.

"Powstaje nieodparte wrażenie, że takie zachowanie ministra służy podgrzewaniu i tak już gorącej atmosfery w środowisku lekarskim oraz narzucaniu lekarzom zmian po to, aby ich za to prędzej czy później móc ukarać" - ocenia prezes NRL. Dodaje, że resort nie uwzględnił uwag samorządu lekarskiego i pielęgniarskiego w przypadku rozporządzenia dotyczącego przeprowadzania konkursów na stanowiska kierownicze w placówkach medycznych.

Czytaj. Samorządy zawodowe: rozporządzenie MZ grozi upolitycznieniem wyboru ordynatora

Hamankiewicz przypomina też, że 16 grudnia ubiegłego roku utworzono zespół NRL ds. współpracy w zakresie zmian legislacyjnych, jednak "zespół miał szanse tylko raz spotkać się z ministrem zdrowia".

- Postępowanie Pana Ministra Bartosza Arłukowicza jest dla nas niezrozumiałe. Postawa, w której zapewnia się lekarzy, że nad legislacją będzie się pracować razem, a jednocześnie pomija się głos środowiska i opinie wyrażone w trybie konsultacji społecznych, narusza demokratyczne reguły państwa prawa - czytamy w liście do prezydenta

Prezes NRL wyraził w liście nadzieję, że "regularne naruszanie oraz pomijanie od paru lat zasad konsultacji społecznej może nareszcie zostać zakończone".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH