PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NRL chce, by TK zbadał zmiany w przepisach dotyczących tajemnicy lekarskiej NRL chce, by TK zajął się zmiami w przepisach dot. tajemnicy lekarskiej. Fot. Archiwum

Naczelna Rada Lekarska poprosiła Rzecznika Praw Obywatelskich, by zbadał zmiany dot. tajemnicy lekarskiej i rozważył wystąpienie do TK. Chodzi o m.in. o możliwość zwolnienia lekarza z tajemnicy w zakresie informacji o zmarłym pacjencie - wystarczy do tego zgoda bliskiej osoby.

Takie zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Została ona podpisana 11 lipca przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Autorzy nowelizacji uzasadniali modyfikacje w kwestii zakresu tajemnicy lekarskiej tym, że mają one umożliwić bliskim poznanie całokształtu okoliczności związanych ze stanem zdrowia pacjenta, a to może poprzedzać decyzję o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie.

"Ustawa ta wprowadza istotne zmiany dotyczące ochrony tajemnicy lekarskiej, które w ocenie samorządu lekarskiego podważają istotę tej tajemnicy. Przewiduje możliwość zwolnienia lekarza z tajemnicy lekarskiej w zakresie informacji o zmarłym pacjencie (...) nas skutek zgody wyrażonej przez jedną z osób bliskich pacjenta - w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - o ile inna osoba bliska takiemu ujawnieniu się nie sprzeciwi" - podkreślił w piśmie skierowanym do RPO (udostępnionym PAP) prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Zwrócił uwagę, że chodzi także o sytuację, "gdy pacjent za życia wyraził wolę - jednoznacznie i świadomie", by takie informacje nie były nikomu ujawniane.

Kolejną kwestią, na którą zwraca uwagę NRL jest krąg osób mogących występować o takie informacje. Osobą bliską według przepisów - jak zwraca uwagę Rada - są małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej oraz przedstawiciel ustawowy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta.

"Wątpliwości budzi przewidziana w ustawie możliwość zablokowania ujawnienia informacji chronionych tajemnicą lekarską poprzez zgłoszenie sprzeciwu przez jedną z osób bliskich pacjenta" - pisze Hamankiewicz i wyjaśnia, że projekt nie nakłada na lekarza obowiązku ustalania wszystkich osób bliskich ani informowania ich o prawie wyrażenia zgody lub sprzeciwu ws. ujawnianie takich informacji.

"Powyższe oznacza, że w takich sytuacjach decydujące zdanie będzie miała ta osoba, która jako pierwsza zgłosi wolę ujawnienia lub nieujawnienia takich informacji" - zaznaczono w piśmie skierowanym do RPO.

Rada zwraca też uwagę, że "ustawa procedowana była jako projekt poselski" i nie podlegała "szerokim konsultacjom społecznym". Za znamienne uznano też, że stanowisko, jakie wobec projektu ustawy zajął w czasie prac legislacyjnych minister zdrowia w skierowanym do przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu było negatywne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH