PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NRL: będziemy walczyć o zmianę prawa, ale to wymaga czasu

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz zapowiada dalszą walkę o zmianę przepisów dotyczących recept. Według prezesa NRL porozumienie zawarte z Ministerstwem Zdrowia i NFZ nie przekreśla dążeń do zmian ustawowych.

Obawy NRL wzbudzają niektóre zapisy ustawy refundacyjnej dotyczące kar finansowych dla lekarzy za wypisanie recepty nieuzasadnionej względami medycznymi albo niezgodnej z uprawnieniami pacjenta lub niezgodnej z listą leków refundowanych (mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia).

Oburzenie środowiska lekarskiego wywołuje fakt, że wystawienie recept osobie nieuprawnionej ma skutkować nałożeniem kar umownych i obowiązkiem zwrotu kwoty refundacji. 

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz, w czwartek (27 października) w liście do lekarzy i lekarzy dentystów podkreślił, że "dotychczasowe działania nie przekreślają dążeń do zmian ustawowych" i dodał, że ustalenie kto i w jakim zakresie jest uprawniony do świadczeń finansowanych ze środków publicznych to rola płatnika publicznego, a nie lekarza. 

Hamankiewicz wyjaśnił, że uzyskał zapewnienie NFZ, iż lekarze zatrudnieni w szpitalach nie będą odpowiadać za sprawdzenie dokumentu ubezpieczenia - obowiązek ten będzie ciążył na podmiocie leczniczym posiadającym kontrakt z NFZ na świadczenie usług.

Natomiast lekarze posiadający praktyki lekarskie bez kontraktu z NFZ na świadczenie usług, a posiadający indywidualne umowy na wystawianie recept na leki refundowane będą zobowiązani do weryfikacji uprawnień pacjenta na dotychczasowych zasadach, które zostaną ściśle opisane w umowie. 

Jak zapowiedział prezes NIL, jeżeli mimo zapewnień NFZ nowy wzór umowy nie będzie skonstruowany zgodnie z oczekiwaniami i uwagami lekarzy, "wówczas wezwiemy do bojkotu umów z NFZ od 1 lipca 2012 roku". Hamankiewicz przyznał, że oświadczenie podpisane z MZ i NFZ to tylko jedna z dróg do umożliwienia normalnego wykonywania zawodu.

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) w czwartkowym oświadczeniu na swojej stronie internetowej podkreślił, że "głównym powodem buntu lekarzy jest przepis, który nakazuje im weryfikować prawo pacjenta do refundacji za leki". 

Zdaniem OZZL "obciążanie lekarzy takimi czynnościami i ich karanie za uchybienia w tym zakresie jest głębokim nieporozumieniem, a w odniesieniu do lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę - jest również niekonstytucyjne". Związek zapowiedział, że złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Także środowisko lekarzy związanych z portalem lekarskim Konsylium24.pl "nie identyfikuje się" z porozumieniem zawartym przez NRL. Jak powiedział PAP przedstawiciel Konsylium24.pl lek. Michał Feldman, lekarze domagają się nowych przepisów tak, aby to aptekarze przy realizacji recepty weryfikowali uprawnienia pacjentów do refundacji lub aby koszt zakupu leków był refundowany uprawnionym osobom bezpośrednio przez NFZ. 

Ministerstwo Zdrowia w ub. tygodniu podkreśliło w komunikacie, że wypisujący recepty mają obowiązek sprawdzać, czy pacjent ma dokument potwierdzający prawo do refundacji leków. Obowiązek ten wynika z przepisów zawartych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH