PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NRL: badania lekarskie kierowców - trzeba uregulować procedury

W czwartek (26 lipca) prezes NRL Maciej Hamankiewicz zaapelował do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o uregulowanie procedur dotyczących sposobu powiadamiania przez lekarza organów wydających prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych badanej osoby do kierowania pojazdami.

W piśmie skierowanym do ministra zdrowia Hamankiewicz poprosił o udzielenie informacji, w jaki sposób lekarz powinien realizować obowiązek wynikający z załącznika 4a ust. 2 oraz załącznika 4b ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15 oraz z 2011 r. Nr 88, poz. 503).

Jak zauważa prezes NRL, zgodnie z ww. przepisami lekarz, który stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia epizodu ciężkiej hipoglikemii, albo napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie niezależnie od okoliczności, powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami.

Minister Zdrowia, nakładając na lekarzy powyższy obowiązek, nie wskazał jednak sposobu jego realizacji.

Prezes NRL podkreślił również, że „samorząd lekarski wielokrotnie zwracał uwagę na wadliwość przepisów ww. rozporządzenia, których stosowanie może doprowadzić do złamania tajemnicy lekarskiej". 

Więcej: http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH