PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NIL: trwają prace samorządu nad zmianami w systemie refundacji leków

Naczelna Rada Lekarska zabiega o zmiany w w systemie refundacji leków. Pismo z wstępnymi założeniami oczekiwanej przez środowisko lekarskie regulacji NRL przekazała delegatom na Krajowy Zjazd Lekarzy, członkom Naczelnej Rady Lekarskiej oraz prezesom Okręgowych Izb Lekarskich z prośbą o zgłaszanie uwag.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz w dniu 12 lutego br. poinformował Ministerstwo Zdrowia o zgłoszonych uwagach.

W piśmie skierowanym do delegatów na Zjazd Krajowy czytamy: "Po roku doświadczeń z nowym systemem wypisywania recept oraz szczegółami refundacyjnymi wszyscy widzimy, jak bardzo odbiega on od naszych oczekiwań.Przez cały rok Naczelna Rada Lekarska wydawała kolejne apele i stanowiska. Chcieliśmy je osobiście przekazać nowo wybieranym wiceministrom zdrowia oraz wybranej Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, ale - mimo zaproszeń w różnych terminach - nie przybyli na posiedzenia NRL."

Prezes Hamankiwicz zwraca też uwagę, że pod koniec ubiegłego roku NIL została zaproszona do prac legislacyjnych Ministerstwa Zdrowia nad zmianą rozporządzenia w sprawie recept lekarskich. Samorząd lekarski był obecny na spotkaniach podczas dyskusji, co zmienić, aby ułatwić praktyczne wykonywanie zawodu lekarza. Część argumentów samorządu lekarskiego została w nowelizacji tego aktu prawnego uwzględniona.

NIL nadal oczekuje w całym systemie wypisywania recept przez lekarzy i lekarzy dentystów. Stąd konieczność opracowania własnego projektu proponowanych zmian.

Przygotowany projekt zakłada m.in. likwidację obowiązku zawierania umów na wystawianie refundowanych recept; ustalenie prawa do refundacji - za wyjątkiem chorób przewlekłych - na etapie realizacji recepty, a nie jej wystawiania; uproszczenie sposobu wypisywania recepty, tak aby wszelkie dane dotyczące lekarza były zawarte w kodzie kreskowym, a lekarz jedynie podpisywał receptę.

Więcej: www.nil.org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH