PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

NFZ: na recepcie może być wpisany tylko jeden kod uprawnień pacjenta

28 maja 2012 roku NFZ uruchomił walidację numer 60505001, mającą na celu sprawdzenie dotyczące wszystkich pozycji recepty pod kątem tego samego kodu uprawnień.

Fundusz przypomina, że na recepcie w pozycji "Uprawnienia dodatkowe" lekarz ma możliwość wpisania jednego kodu uprawnień pacjenta. W oddziałach wojewódzkich NFZ jest instalowana walidacja uniemożliwiająca sprawozdanie recepty z więcej niż jednym kodem uprawnień. Oznacza to, że refundacja takiej recepty nie będzie możliwa.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich z dnia 8 marca 2012 r., w sprawozdaniach przekazywanych do Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia powinien znajdować się jeden kod uprawnień dodatkowych pacjenta.

Również wzór recepty określony w załączniku nr 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich przewiduje umieszczenie ma recepcie tylko jednego kodu uprawnień.

Z przeprowadzonych przez NFZ analiz wynika, iż apteki często sprawozdają jedną receptę przypisując różne kody uprawnień do poszczególnych pozycji recepty.

NFZ prezentuje stanowisko, że są to niezgodne z prawem działania, które przyczyniają się do powstania nieprawidłowości w rozliczeniach i przepływie środków pieniężnych wydatkowanych na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Więcej: http://nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH