PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Mazowsze: sejmik zdecyduje ws. przekształcenia szpitali w spółkę

Radni sejmiku woj. mazowieckiego mają w poniedziałek (17 grudnia) decydować ws. przekształcenia w spółki dwóch placówek medycznych, w tym szpitala psychiatrycznego w Ząbkach. Przed siedzibą sejmiku w Warszawie przeciwko przekształceniom protestują m.in. pielęgniarki.

Protestujący przynieśli transparenty: "Zdrowie nie jest towarem", "POlepszyło mi się...", "Szpitale spółki nie uciekły przed długami". Wśród kilkudziesięciu osób są m.in. związkowcy NSZZ "Solidarność" Mazowsze oraz pracownicy wojewódzkiego szpitala w Siedlcach. 

Jak powiedziała PAP Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Iwona Borchulska placówka w Siedlcach została przekształcona w spółkę dwa lata temu będąc w dobrej kondycji finansowej, a obecnie grozi jej upadłość.

- Jeżeli organ założycielski nie pomoże, to mieszkańcy byłego województwa siedleckiego będą pozbawieni usług wysokospecjalistycznych - powiedziała. Dodała, że protest w Warszawie rozpoczyna cykl protestów lokalnych przeciwko przekształceniom. 

Z przedstawicielkami pielęgniarek spotkał się marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. 

W porządku obrad sejmiku znalazły się projekty uchwał, które zakładają, że przekształcony w spółkę zostanie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Drewnica" w Ząbkach. Ujemny wynik finansowy placówki w 2012 r. może wynieść blisko 2,9 mln zł - wynika z analizy finansowej szpitala. 

Kolejny z projektów zakłada przekształcenie w spółkę Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS. Z przyjętego planu finansowego Centrum wynika, że strata w 2012 r. może wynieść ponad 5 mln zł. 

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. 

Z porządku obrad zdjęto punkt dotyczący przekształcenia szpitala psychiatrycznego w Pruszkowie (Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza) i Szpitala Kolejowego im. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie w jedną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH