PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Małopolska: terminacja ciąży - lekarze chcą zmian w prawie

Lekarz może odmówić wykonania zabiegu aborcji, powołując się na klauzulę sumienia, jeśli znajdzie zastępcę. NIL twierdzi, że to niezgodne z zapisami Rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 7 października 2010 roku i chce to zmienić.

W Małopolsce w roku 2010 - 27 kobiet poddało się terminacji, w 2011 - 41, rok później - 66.

Zdaniem konsultanta wojewódzkiego ds. położnictwa i ginekologii, prof. Antoniego Basty w Małopolsce udawało się wypracować taki model postępowania, który nie odbierał praw kobietom, a ciężar pomocy im w trudnej sytuacji rozkładał pomiędzy wszystkie szpitale w regionie. 

Działał tam zespół specjalistów, który weryfikował wszystkie kobiety trafiające do Szpitala Uniwersyteckiego ze wskazaniami do terminacji ciąży. Ok. 30 proc. zgłaszających się pacjentek było weryfikowanych negatywnie, tzn. nie odpowiadały kryteriom tzw. ustawy aborcyjnej. 

Panie, które zdaniem komisji powinny przejść zabieg terminacji, były kierowane do szpitala najbliższego jej miejscu zamieszkania, z wyjątkiem kobiet w stanie zagrożenia życia - te zostawały w uniwersyteckiej placówce.

Mimo tak działającego systemu doszło do jego zaburzenia. Jak już pisaliśmy w szpitalu im. Rydygiera jeden z anestezjologów poinformował dyrekcję szpitala, że nie chce być delegowany do takich zabiegów. W krótkim czasie kolejnych dwóch lekarzy z Rydygiera odmówiło uczestnictwa w terminacjach, powołując się na klauzulę sumienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH