PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

MZ: znakowanie pacjentów to obowiązek ustawowy

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, z późn. zm.) podmioty lecznicze są obowiązane dostosować swoją działalność do przepisów tej ustawy w terminie do dnia 31 grudnia 2012 r. - Dotyczy to także dostosowania w zakresie obowiązku zaopatrywania pacjentów w znaki identyfikacyjne - podaje rzecznik prasowy resortu, Krzysztof Bąk.

Ministerstwa Zdrowia przypomina również, że koszty wprowadzenia systemu identyfikacji pacjentów ponoszą podmioty lecznicze. A ich wysokość będzie zależna od przyjętych w konkretnym przypadku rozwiązań technologicznych.

Zdaniem Zbigniewa Ciastka, dyrektora finansowego firmy Pikton ceny czytników kodów kreskowych są niskie, i wynoszą ok 130 zł. Dodatkowo, szpital aby obniżyć koszty wprowadzenie nowego rozwiązania, nie musi mieć opasek, w których są zakodowane dane. - Dane te mogą znajdować się nawet w tak popularnym nośniku jakim jest telefon komórkowy. W "obrazku" piktogramie przesłanym do telefonu można zawrzeć do 550 bajtów informacji, czyli np. można tam zawrzeć historię choroby - mówi Ciastek.

Rzecznik prasowy MZ podkreśla również, że podmioty, które w terminie nie wprowadzą systemu zaopatrywania pacjentów w znaki identyfikacyjne, będą podlegały kontroli organu prowadzącego rejestr (wojewody).

- W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie działalności podmiotu leczniczego, organ prowadzący rejestr wydaje zalecenia pokontrolne mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości i określa termin ich wykonania - mówi Bąk.

Jak komunikuje rzecznik MZ, w przypadku niezastosowania się do zaleceń pokontrolnych, sankcją jest wykreślenie z rejestru - podmiotu leczniczego lub jego przedsiębiorstwa, którego dotyczy naruszenie prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH