PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został we wtorek (27 października) projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny.

Projekt zmienia zakres obecnie obowiązującego rozporządzenia, dodając do listy priorytetowych dziedzin medycyny kardiologię dziecięcą i chirurgię ogólną oraz usuwając z listy priorytetowych dziedzin medycyny neonatologię.

W uzasadnieniu zmian czytamy: "Według danych zawartych w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów Rzeczypospolitej Polskiej prowadzonym przez Naczelną Radę Lekarską liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie kardiologii dziecięcej wynosi 123, z czego wszyscy wykonują zawód (stan na dzień 31.08.2015)".

Ponadto jednym z istotnych problemów jest brak kadry kardiologów dziecięcych w większości województw. Przy obecnym stanie kadrowym nie ma możliwości poprawy opieki kardiologicznej wśród dzieci w wielu województwach. Problem ten wynika z braku zainteresowania specjalizacją z kardiologii dziecięcej, zwłaszcza wśród młodych lekarzy.

W odniesieniu do chirurgii ogólnej, według danych zawartych w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów Rzeczypospolitej Polskiej, liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii ogólnej wynosi 9668, z czego 8939 wykonuje zawód (stan na 31.08.2015). Należy jednak zauważyć, iż średnia wieku chirurga w Polsce przekracza 55 lat. Jednocześnie obserwuje się odchodzenie specjalistów z dziedziny chirurgii ogólnej do innych specjalności.

Umieszczenie wymienionych dziedzin medycyny w wykazie dziedzin priorytetowych jest uzasadnione zaspokojeniem potrzeb społeczeństwa w zakresie realizacji świadczeń zdrowotnych i tym samym powinno przyczyniać się do wzrostu zainteresowania młodych lekarzy podejmowaniem szkolenia specjalizacyjnego w tych dziedzinach, co będzie skutkować zwiększeniem dostępności do kompleksowej opieki chirurgicznej oraz opieki kardiologicznej dzieci.

Jak czytamy dalej, w odniesieniu do neonatologii należy zauważyć, iż według danych Naczelnej Izby Lekarskiej na dzień 31 sierpnia 2015 r. liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie neonatologii wynosi 1436. W związku z tym usunięcie ww. dziedziny z listy dziedzin priorytetowych nie wpłynie negatywnie na system ochrony zdrowia.

Więcej: www.legislacja.rcl.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH