PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

MZ ustala zasady organizacji pracy dyspozytorni medycznych Dyspozytorzy medyczni zostaną podzieleni na przyjmujących zgłoszenia oraz wysyłających zespoły ratownictwa medycznego. Fot. Archiwum

W poniedziałek (16 kwietnia) ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie organizacji dyspozytorni medycznej. Dyspozytorzy medyczni zostaną podzieleni na przyjmujących zgłoszenia oraz wysyłających zespoły ratownictwa medycznego.

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji dyspozytorni medycznej przygotowano na podstawie delegacji zawartej w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Określa sposób organizacji dyspozytorni medycznej w zakresie podziału stanowisk pracy na: 1) kierownika dyspozytorni; 2) zastępcy kierownika dyspozytorni; 3) głównego dyspozytora; 4) dyspozytorów medycznych, w tym zastępcy głównego dyspozytora.

Przewiduje się, że dyspozytorzy medyczni zostaną podzieleni na dyspozytorów przyjmujących zgłoszenia alarmowe i powiadomienia o zdarzeniu oraz dyspozytorów wysyłających zespoły ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Obie grupy dyspozytorów wykonywać będą swoje zadania w wydzielonych częściach dyspozytorni - operatorskiej i dyspozytorskiej. Na bieżąco praca dyspozytorów będzie nadzorowana ze stanowiska głównego dyspozytora i kierownika dyspozytorni oraz jego zastępcy.

Ponadto projekt określa wymagania dotyczące wyposażenia dyspozytorni medycznej
w urządzenia techniczne i środki łączności oraz systemy teleinformatyczne zapewniające realizację zadań przez dyspozytorów medycznych z wykorzystaniem Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Jak przeczytać można w uzasadnieniu projektu, urządzenia i organizacja pracy dyspozytorni medycznej powinny umożliwiać wykonywania zadań przez dyspozytorów medycznych również w razie braku zasilania zewnętrznego lub uszkodzenia systemów teleinformatycznych i łączności. Z uwagi na specyfikę całej infrastruktury dyspozytorni medycznej oraz wykonywanych w niej zadań, pomieszczenia dyspozytorni objęte zostaną kontrolą dostępu.

Uwagi do projektu można zgłaszać do 27 kwietnia 2018 r.

Czytaj: www.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH