PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

MZ: krew mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat, płeć nie ma znaczenia MZ: krew mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat, płeć nie ma znaczenia. Fot. Archiwum

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie uznało, że krew może oddawać mężczyzna do 65. roku życia, ale kobieta - tylko do sześćdziesiątki. - W przepisach prawa nie występują odmienne kryteria dyskwalifikacji ze względu na wiek w odniesieniu do kobiet i mężczyzn - wskazała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Sprawę podnieśli w interpelacji posłowie Kinga Gajewska i Arkadiusz Myrcha z PO. Spytali resort zdrowia o podstawy dyskryminacji kobiet w wieku 60+, chcących honorowo oddać krew.

O tym, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie od 1 stycznia  br. wprowadziło ograniczenia w honorowym oddawaniu krwi, pisała Gazeta Wyborcza. Chodziło o to, że system "nie przepuszcza" kobiet po sześćdziesiątce, za to mężczyźni mogą oddać krew nawet do 65. r.ż.

Czytaj też: Olsztyn: kobiety 60+ nie oddadzą krwi, ale mężczyźni - owszem

Opinię Głowali przytacza Dziennik Gazeta Prawna. Czytamy, że rozróżnianie kandydatów na dawców krwi ze względu na płeć może być oparte jedynie o przesłanki zdrowotne i fizjologiczne.

Wiceminister przypomniała, że krew oddawać mogą osoby w wieku od 18 do 65 lat, bez względu na płeć. Istnieje kryterium 60 lat, ale dotyczy dawców oddających krew pierwszy raz w życiu - ich kwalifikacja zależy od decyzji lekarza. Jednak również w tym przypadku nie występuje rozróżnienie ze względu na płeć, a w przepisach prawa, zarówno europejskiego, jak też krajowego, nie występują odmienne kryteria dyskwalifikacji ze względu na wiek w odniesieniu do kobiet i mężczyzn.

Centrum krwiodawstwa nie może zatem odmówić pobrania krwi, jeśli dawca mieści się w przedziale 18-65 lat, a ostateczną decyzję o możliwości oddania krwi podejmuje lekarz kwalifikujący w danym centrum, ale na podstawie kryteriów medycznych, a nie samego wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH