PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

MZ jeszcze raz o przyczynach odwołania prof. Szaflika

Ministerstwo Zdrowia podtrzymuje stanowisko co do zasadności odwołania prof. Jerzego Szaflika z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz szefa Banku Tkanek Oka. Resort, pytany przez dziennikarzy, przedstawił stanowisko po zamieszczeniu przez prof. Szaflika na stronie internetowej komentarza do pozytywnego wyniku ministerialnej kontroli Banku Tkanek Oka.

Jak już pisaliśmy, w środę (26 grudnia) prof. Jerzy Szaflik, odwołany w sierpniu ze stanowisk szefa Banku Tkanek Oka i konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki, opublikował na swojej stronie internetowej protokół z kontroli, jaką resort zdrowia przeprowadził w banku tkanek w Warszawie. Jak ocenił prof. Szaflik, zarzuty Ministerstwa Zdrowia nie miały uzasadnienia, kontrola nie stwierdziła naruszenia przepisów.

"Zarzuty Ministra Zdrowia będące podstawą mojego odwołania z pełnionych funkcji nie miały zatem uzasadnienia w faktach, starannie zbadanych przez ekipę kontrolną" - napisał prof.Szaflik. Podkreślił, że kierowana przez niego jednostka wykonywała swoje zadania "zgodnie z przepisami, prawidłowo i bez jakichkolwiek niedociągnięć".

Jednak Krzysztof Bąk mówiąc o tej samej kontroli, przypomina że jej przedmiotem było spełnianie przez bank warunków jakości i bezpieczeństwa gromadzenia, przetwarzania, sterylizacji, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek przeznaczonych do przeszczepienia.

Potwierdza też, że kontrola MZ w Banku Tkanek Oka w Warszawie nie wykazała nieprawidłowości w zakresie gromadzenia, przetwarzania, sterylizacji, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek przeznaczonych do przeszczepienia w latach 2008-2012. 

- Przyczyną odwołania profesora były natomiast stwierdzone nieprawidłowości w systemie pobierania, przechowywania i przeszczepiania rogówek, nad którym profesor, jako konsultant krajowy sprawował merytoryczny nadzór. W odwołaniu chodziło przede wszystkim o nieprawidłowości w związku z działalnością profesora, jako właściciela Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" - przekazał portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik resortu.

Zdaniem MZ, w latach 2008-2012 w Centrum dokonano bez pozwolenia ministra zdrowia 48 przeszczepień rogówek, co naruszało w ten sposób art. 36 ustawy transplantacyjnej, zgodnie z którym takie pozwolenie jest konieczne.

Jak przekazał Krzysztof Bąk, stanowi to przestępstwo określone w art. 46 tej ustawy. Zgodnie z tym artykułem "kto, bez wymaganego pozwolenia, pobiera komórkę, tkankę lub narząd w celu ich przeszczepienia albo je przeszczepia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH