PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Na stronie internetowej Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że 11 kwietnia 2012 r. wpłynęła do NIL odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia w sprawie prac legislacyjnych nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie normalizacji.

Naczelna Izba Lekarska wystosowała do ministra zdrowia - Bartosza Arłukowicza, ministra nauki i szkolnictwa wyższego - Beaty Kudryckiej i ministra gospodarki - Waldemara Pawlaka oraz do polskich posłów w Parlamencie Europejskim apel, aby w imieniu samorządu lekarskiego zwrócili się o poparcie postulatu wyraźnego wyłączenia świadczeń z zakresu ochrony zdrowia z przygotowywanego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie normalizacji.

Jednym z podstawowych celów projektu jest poszerzenie zakresu stosowania aktualnie obowiązującego prawodawstwa unijnego dotyczącego normalizacji. Poszerzenie zakresu miałoby polegać na objęciu nim usług, w tym - świadczeń zdrowotnych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w swoim piśmie wyraziło zaniepokojenie zaproponowanym zakresem stosowania projektowanego rozporządzenia oraz zaproponowaną w projekcie definicją usługi z uwagi na "potencjalny wpływ tych regulacji na świadczenia zdrowotne".

NRL stoi na stanowisku, że świadczenia (usługi) z zakresu ochrony zdrowia nie mogą być traktowane w taki sam sposób jak inne usługi świadczone w celach czysto komercyjnych.

„W interesie publicznym jest zapewnienie, aby zasady udzielania i jakość świadczeń zdrowotnych były regulowane przez organizacje zawodowe dysponujące odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Konieczność odrębnego traktowania świadczeń z zakresu ochrony zdrowia nie podlega dyskusji i ma swoje odzwierciedlenie zarówno w prawodawstwach krajowych państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i w regulacjach prawnych Unii Euuropejskiej" - czytamy w piśmie prezesa NRL.

Stanowisko polskiego samorządu lekarskiego podzielają krajowe oraz europejskie organizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne (m.in. Stały Komitet Lekarzy Europejskich - CPME oraz Rada Europejskich Lekarzy Dentystów - CED).

Podsekretarz stanu z upoważnienia ministra zdrowia - Cezary Rzemek w odpowiedzi wskazał, że w ramach konsultacji instrukcji na posiedzeniu Grupy Roboczej Rady UE ds. Harmonizacji Technicznej, (w której Polskę reprezentuje Ministerstwo Gospodarki), Ministerstwo Zdrowia wyraziło obawy podobne do zgłoszonych przez NRL.

Więcej: www.nil.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH