PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Lekarze POZ pytają: jak rozstrzygać o zdolności do bycia rodzicem zastępczym?

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) uważają za nieetyczne i nie zgadzają się, aby lekarz rodzinny decydował, które z osób nadają się do roli rodziców zastępczych. Zapis w ustawie, która obowiązuje od 1 stycznia br. nakłada na nich taką odpowiedzialność i obliguje do wystawienia orzeczeń o przydatności kandydatów do roli rodziców zastępczych.

Zgodnie z brzmienie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która obowiązuje od 1 stycznia br. lekarz rodzinny na wniosek sądu ma obowiązek wystawienia orzeczenia o braku przeciwskazań zdrowotnych do pełnienia tej funkcji tym osobom, które ubiegają się o status rodzica zastępczego.

Dokument taki niezbędny jest w sądzie, gdzie zapada ostateczna decyzja o przyznaniu prawa do adopcji.

Problem jednak jest, że do dzisiaj lekarze nie znali zapisu tej ustawy, nie dostali także żadnej informacji z Ministerstwa Zdrowia, że zapis wchodzi w życie, jak i tego, jakimi kryteriami powinien się kierować doktor, wydając zaświadczenie - przekazuje PPOZ w komunikacie przesłanym do redakcji portalu rynekzdrowia.pl

- Jest to kolejny absurd prawny. Proszę sobie wyobrazić, że w mojej gestii pozostaje decyzja czy np. osoba z wadą wzroku albo bez ręki, czy nogi nadaje się do roli rodzica? - komentuje doktor Bożena Janicka prezes PPOZ.

Jak mówi z kolei Zbigniew Miklas członek zarządu PPOZ, lekarzom rodzinnym nie są znane kryteria, na podstawie których mieliby dokonywać oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o adopcję.

- Lekarz może stwierdzić na co pacjent choruje, ale nie może decydować czy ktoś nadaje się na rodzica, czy nie. Jednak, jeśli nie wydamy takiego orzeczenia, sąd może z kolei nie wydać decyzji o adopcji, ponieważ zaświadczenie od nas jest jednym z istotnych dokumentów gromadzonych przez sąd w danej sprawie - tłumaczy.

Do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie ma jak dotąd rozporządzenia ani żadnych aktów wykonawczych znanych lekarzom rodzinnym - utrzymuje PPOZ.

- Wysłaliśmy pismo w tej sprawie do ministra zdrowia, aby zapytać o wykładnię prawną takiego paragrafu. Ponieważ przepis ten jest bardzo ogólny, poprosiliśmy o jego dookreślenie przez wskazanie katalogu przeciwwskazań zdrowotnych. Niestety, z odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy właściwie nic nie wynika - stwierdza Bożena Janicka.

Jak informuje PPOZ, w związku z zaistniałą sytuacją lekarze będą ponownie występować do ministra zdrowia, chcą także zainteresować sprawą parlamentarzystów - aby poznać, jakie jest ich zdanie w tej kwestii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH