PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Lekarka ukarana za homofobię Krystyna Barbara Kozłowska, Fot. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

W pierwszej w Polsce oficjalnej skardze na homofobiczne potraktowanie pacjenta przez lekarza, Rzecznik Praw Pacjenta przyznał pokrzywdzonej rację.

Dwie kobiety żyją od 2010 roku w związku małżeńskim zawartym w Szkocji. Chciały adoptować dziecko, na co w Polsce pozwala prawo. Postanowiły więc zostać rodziną zastępczą.

Zgłosiły się na apel jednego z domów dziecka na Wybrzeżu. I poszły na badania kwalifikacyjne dla rodzin zastępczych do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jednym z wymogów było dostarczenie zaświadczenia o stanie zdrowia. Lekarka ostatecznie nie wydala jednej z kobiet zaświadczenia, zażądała rozmowy z psychologiem. Nazwała parę „wariatkami”.

Ostatecznie kobieta otrzymała zaświadczenie od innego lekarza. Na lekarkę złożyła skargę do kierownika placówki i do Rzecznika Praw Pacjenta.

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego RPP potwierdził naruszenie praw pacjentki do godności i intymności.

"Nie budzi wątpliwości, że lekarz przez swoje osobiste komentarze kierowane pod adresem pani S.K., ocenianie jej wyborów życiowych i przedstawianie swojego poglądu dotyczącego adopcji dzieci przez pary homoseksualne naruszył jej prawo do godności i intymności. Lekarz nie ma prawa oceniać pacjenta, jego przekonań, sposobu życia czy orientacji seksualnej" - napisała w odpowiedzi na skargę S.K. Krystyna Barbara Kozłowska, rzeczniczka praw pacjenta.

Nie nałożyła kary na lekarkę, ponieważ wcześniej ukarał ją już kierownik placówki - napomnieniem wpisanym do akt.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH