PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Leczenie uzdrowiskowe: kiedy w sanatorium musi być apteka?

Znamy urzędową odpowiedź na pytanie postawione w tytule. Jeśli w sanatorium nie są udzielane tzw. rzeczowe świadczenia zdrowotne, czyli związane z procesem leczenia (leki, wyroby medyczne, w tym będące przedmiotami ortopedycznymi i środki pomocnicze), nie ma obowiązku tworzenia apteki szpitalnej bądź działu farmacji szpitalnej. Podstawą do określenia zakresu udzielanych świadczeń danej jednostki jest zapis w jej statucie.

Taką odpowiedź uzyskaliśmy od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Postawione pytanie było konsekwencją pojawiających się wątpliwości, czy każde sanatorium musi tworzyć własną aptekę lub dział farmacji, zatrudniając dodatkowo farmaceutę, który by się tym zajmował.

Zagadnienie było dyskutowane m.in. podczas czerwcowego Kongresu Uzdrowisk Polskich w Szczawnicy.

- Problem pojawił się w kwietniu tego roku. Tworzenie aptek spełniających wszystkie wymagania byłoby dużym problemem szczególnie dla małych jednostek. W czerwcu skierowaliśmy w tej sprawie apel do Ministra Zdrowia i GIF  - mówi Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Działy farmacji do likwidacji
Podczas wspomnianego kongresu również Waldemar Krupa, prezes Izby Gospodarczej "Uzdrowiska Polskie" odniósł się do opinii o potrzebie prowadzenia apteki bądź działu farmacji w każdym obiekcie sanatoryjnym:

- Potrafię zrozumieć potrzebę istnienia takiego stanowiska w przypadku szpitali uzdrowiskowych, gdzie intensywnie leczymy, również farmakologicznie. Ale w sanatorium, gdzie leczenie farmakologiczne jest marginesem działań medycznych wydaje się to być przesadą. Wiele podmiotów w leczniczych po prostu nie stać na to, aby płacić dodatkowe pieniądze za czynności, co do których mamy wątpliwości czy są potrzebne.

Padła propozycja likwidacji działów farmacji szpitalnej w sanatoriach. Jeszcze przed kongresem prezes Krupa w imieniu członków Izby wystosował do ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza zgłoszenie uwag do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nowelizacji projektu ustawy Prawo farmaceutyczne oraz o działalności leczniczej.

Przedstawiciele Izby domagali się wprowadzenia zmian mających na celu wyłączenie sanatoriów z obowiązku tworzenia apteki szpitalnej bądź działu farmacji. 

- W sanatorium nie prowadzi się leczenia farmakologicznego, co potwierdza fakt przekazywania informacji przez NFZ kuracjuszowi o treści: "wyjeżdżając na leczenie należy zabrać ze sobą stale przyjmowane leki na cały okres pobytu". Leki pierwszej potrzeby jak np. środki przeciwbólowe kuracjusz może zakupić nie tylko w aptece, ale także w sklepach czy kioskach "Ruch". Także leki pierwszej potrzeby są lekami ogólnodostępnymi i nie jest wymagana na nie recepta - argumentował prezes Krupa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH