PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Komisja ustawodawcza negatywnie o liberalizacji ustawy antynarkotykowej wg Palikota

Komisja Ustawodawcza uznała w środę (25 lipca) za niedopuszczalny projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przewidujący wprowadzenie wartości granicznych, do których posiadanie narkotyku nie byłoby karane, a także legalizujący uprawy na własny użytek.

Przedstawiony do zaopiniowania projekt został wniesiony przez grupę posłów Ruchu Palikota. Projekt zakłada, że ministrowie zdrowia i sprawiedliwości sporządzą tabelę określającą, co oznacza "niewielka ilość" danej substancji psychoaktywnej.

- Są sytuacje, gdy odstępuje się od wymierzenia kary komuś, kto ma 2,5 grama, a zdarza się, że ktoś zostaje skazany na dwa lata w zawieszeniu za 0,25 grama tej samej substancji - mówił Michał Kabaciński (RP). 

Zastrzeżenia komisji wzbudził głównie zapis legalizujący - pod warunkiem konsultacji z lekarzem - uprawę konopi na własny użytek do celów medycznych. Zdaniem komisji mogłoby to oznaczać obejście konwencji ONZ dotyczącej zakazu wprowadzania narkotyków do obrotu. 

- Lekarz mógłby wystawić receptę, która otwierałaby drogę do uprawy konopi na własny użytek. Byłoby to nowe uprawnienie dla lekarzy, a nie byłaby to właściwie recepta, lecz jakiś akt administracyjny. Ta sprawa wymaga innej regulacji - powiedział przewodniczący komisji Wojciech Szarama (PiS). Dodał, że wątpliwości budzi, czy można precyzyjnie określić obszar zasiewu na własny użytek. 

Kabaciński zapowiedział złożenie poprawionej wersji projektu nowelizacji, w którym kwestia uprawy na własny użytek zostanie zmodyfikowana lub całkowicie usunięta, a autorzy skupią się na dopuszczalnych wartościach granicznych posiadanych substancji. 

Obecnie za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi do 3 lat więzienia. Zarazem, według ustawy, w wypadkach mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Gdyby udowodniono komuś posiadanie znacznej ilości narkotyków, groziłoby mu od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. 

Według uchwalonej na początku kwietnia 2011 r. ustawy, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadki, gdy dana osoba ma nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH