PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

W poniedziałek (3 października) odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Śląskiej Izby Lekarskiej z wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem i marszałkiem województwa Adamem Matusiewiczem.

Lekarze poinformowali wojewodę o licznych przypadkach dyskryminacji lekarzy zajmujących się działalnością związkową, m.in. przez bezprawne zwalnianie lekarzy działających w OZZL. Przyznali też, że w śląskich placówkach ochrony zdrowia łamane jest konstytucyjne prawo pacjenta do równego dostępu do świadczeń medycznych.

Ich zdaniem to efekt nadmiernego ograniczania zatrudnienia personelu medycznego i zmniejszenia liczby szpitalnych łóżek na oddziałach. Lekarze podkreślali, że w obecnej sytuacji bardzo trudno wykonywać im pracę zgodnie z zasadami prawa i etyki lekarskiej.

Efektem spotkania była decyzja o powołaniu przez wojewodę roboczego zespołu analizującego sytuację w szpitalnictwie w województwie śląskim. W jego skład wejdą przedstawiciele strony społecznej i organów założycielskich szpitali.

Przedstawiciel OZZL będzie uczestniczył w pracach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Wojewoda zobowiązał się też do wykorzystania mechanizmów kontrolnych szpitali przy większym niż dotąd udziale wojewódzkich konsultantów medycznych. 

Więcej:http://www.dziennikzachodni.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH