PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Jak wydawać leki pochodzące z importu równoległego

W związku ze zmianami prawnymi wynikającymi z ustawy o refundacji leków, obecnie obowiązują inne zasady wydawania leków z importu równoległego - przypomina Stanisław Piechula, wiceszef Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Ustawie refundacyjnej, w tym refundacji i sprzedaży w stałych cenach, podlegają wyłącznie leki wpisane do wykazu leków refundowanych i to nie tylko
wpisane z nazwy, dawki, wielkości opakowania, ale także z jednoznacznie określonego kodu EAN.

Leki z importu równoległego, choć identyczne z tymi, które występują na polskim rynku farmaceutycznym, otrzymują przy pozwoleniu na import inny kod EAN. Jeżeli nie uzyskały specjalnego pozwolenia na wpisanie do wykazu leków refundowanych, włącznie ze swoim unikalnym kodem EAN - różnym od kodu EAN tego samego leku będącego w obrocie na polskim rynku - to nie podlegają refundacji.

Jednocześnie nie podlegają konieczności stosowania stałych cen, więc mogą być sprzedawane za 100% odpłatnością w dowolnej cenie i marży - przypomina farmaceuta.

Leki te nie mogą zastępować leku refundowanego nawet na zasadzie refundowanego odpowiednika, gdyż odpowiednikami mogą być tylko i wyłącznie leki o niższej cenie, ale wpisane do wykazu leków refundowanych.

Mogą być wydane jako odpowiednik za 100% odpłatnością, gdy pacjent wyrazi na to zgodę.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH