PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Izba Lekarska w Szczecinie: nie podpisujcie nowych umów z NFZ

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie w specjalnym apelu wezwała lekarzy i lekarzy dentystów, by nie podpisywali z NFZ nowych umów na wystawianie recept na leki refundowane. Zdaniem izby dokumenty te nakładają kary niezgodne z obowiązująca ustawą.

Jak napisano w dokumencie, przesłanym w środę PAP, apel ma związek z podpisanym 30 kwietnia przez prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza zarządzeniem w sprawie wzoru umowy upoważniającej lekarzy do wystawiania recept na leki refundowane, które nie uwzględnia stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej z 13 kwietnia 2012 r.

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie wzywa lekarzy "do niepodpisywania nowych umów upoważniających do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące świadczeniobiorcom". 

"Jeżeli lekarz zdecyduje się na podpisanie nowej umowy bądź aneksu do dotychczasowej umowy wg „wzoru paszkiewiczowskiego”, niech zrobi to świadomie, posiadając wszelką wiedzę na temat zagrożeń z niej wynikających" - radzi Izba. 

W nowych umowach - podkreślono w apelu - przewidziano kary umowne za błędy przy wypisywaniu recept czy zwrot nienależnej refundacji. 

Podobny apel skierowały do lekarzy: Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi i Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach.

ORL w Katowicach stanowisko przedstawione podczas posiedzenia Rady w środę (23 maja) dotyczące niepodpisywania umów tłumaczy koniecznością podjęcia działań na rzecz obrony interesów indywidualnych i zbiorowych członków samorządu lekarzy. Zwraca uwagę na "skrajnie niekorzystne i zagrażające interesom lekarzy oraz dobru ich pacjentów postanowienia zawarte w aneksie do umowy o upoważnieniu do wystawiania recept na leki (...), który przesyłany jest lekarzom".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH