PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Hamankiewicz: umowy podpisane z NFZ wg zaniżonej wyceny powinny być renegocjowane

Prezes NRL, Maciej Hamankiewicz zaapelował do prezes NFZ, Agnieszki Pachciarz, aby Fundusz dokonał renegocjacji umów z tymi placówkami medycznymi, którym wskutek błędnej wyceny niezasadnie zaniżono kwoty kontraktów.

List  wysłany do prezes Pachciarz był reakcją Hamankiewicza na wypowiedzi pani prezes w programie „Czarno na białym” wyemitowanym w dniu 20 września 2012 r. w stacji TVN 24.

Czytamy w nim, że „w treści wyemitowanego materiału telewizyjnego wskazuje Pani (prezes Pachciarz, przyp. Red.), że NFZ cierpi na brak wiedzy o kosztach i sugeruje, że świadczenia medyczne były wyceniane według danych, które okazały się nietrafne”.

Podobnie krytyczną ocenę sposobu wyceny świadczeń medycznych przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli w sporządzonej we wrześniu 2012 r. informacji o wynikach kontroli wykonania planu finansowego NFZ w 2011 roku.

Prezes lekarskiego samorządu przypomniał, że NIK wskazując na brak rzetelnych i kompleksowych danych potrzebnych do wyceny świadczeń, wskazała, że prowadzona w ten sposób polityka mogła prowadzić do zaniżania kosztów pewnych grup świadczeń zdrowotnych, czyniąc z nich świadczenia deficytowe. Izba wyjaśnia, że dopiero we wrześniu 2011 r. wdrożono procedury zmierzające do poprawy sposobu kalkulacji świadczeń medycznych.

W tej sytuacji Hamankiewicz poprosił prezes Pachciarz o wyjaśnienie jakie działania zamierza ona podjąć w stosunku do osób odpowiedzialnych za powstałe zaniedbania oraz czy o fakcie niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo NFZ powiadomiła organy ścigania. Zaapelował również do NFZ aby dokonał renegocjacji umów z tymi placówkami medycznymi, którym wskutek błędnej wyceny niezasadnie zaniżono kwoty kontraktów.

Więcej: www.nil.org.p

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH