PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych poinformowała w piątek (22 kwietnia), że Piotr Warczyński, wiceminister zdrowia, w imieniu resortu odmówił poszerzenia składu Zespołu opracowującego ustawę o POZ o przedstawiciela ze środowiska diagnostyki laboratoryjnej.

Do składu Zespołu do opracowania projektu założeń projektu ustawy o podstawowej opiece nie powołana została żadna osoba reprezentująca grupę zawodową diagnostów laboratoryjnych.

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wydała 15 kwietnia 2016 roku stanowisko w tej sprawie. Wyraziła w nim sprzeciw oraz zaniepokojenie faktem, iż pominięto przedstawicieli diagnostów laboratoryjnych w składzie osobowym Zespołu.

W stanowisku stwierdzono, że uwagi na fakt, iż przedmiotem planowanych prac legislacyjnych są merytoryczne i proceduralne zagadnienia związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, za niezrozumiałe należy uznać podjęcie prac w omawianym zakresie z pominięciem grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych.

KRDL podkreśla, że decyzje lekarskie podejmowane w procesie diagnostyczno-terapeutycznym w 80 % oparte są na wynikach badań laboratoryjnych. Prawidłowo wykonane czynności z zakresu diagnostyki laboratoryjnej stanowią zatem podstawę decyzji lekarskich w terapii pacjenta, a także determinują ich kierunek oraz zakres.

Czytaj: www.kidl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH