PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Delegowanie kompetencji a odpowiedzialność zarządzającego

Umiejętne delegowanie uprawnień stało się jednym z podstawowych elementów efektywnego zarządzania w ochronie zdrowia, ale również elementem, który może przesądzać o prawnej odpowiedzialności osoby zarządzającej - pisze radca prawny Michał Modro*.

Liczne zmiany w ochrona zdrowia dotyczącą m.in. oceny ofert oraz związanej z tym konieczności poddawania podmiotów leczniczych kolejnym procesom podnoszenia jakości, w tym certyfikacji i akredytacji.

Postępująca informatyzacja obejmuje sukcesywne wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, zmiany w zakresie rozliczeń świadczeń zdrowotnych związane są np. z wprowadzeniem pakietu onkologicznego. Zmieniają się okoliczności pozyskiwania środków europejskich oraz wymogi w zakresie analizy kosztów świadczeń zdrowotnych.

To wszystko sprawia, że skuteczne i umiejętne delegowanie uprawnień stało się jednym z podstawowych elementów efektywnego zarządzania w ochronie zdrowia, ale również elementem, który może przesądzać o prawnej odpowiedzialności osoby zarządzającej.

Powierzenie kompetencji i uprawnień jest wyrazem zaufania do osoby, której kompetencje i uprawniania się powierza. Szczególnym dowodem takiego zaufania jest udzielenie pełnomocnictwa, bowiem czynność dokonana przez pełnomocnika, w granicach umocowania, pociąga za sobą skutki prawne bezpośrednio dla reprezentowanego.

Mocodawca nie może się uchylić
od skutków prawnych czynności wykonanej przez pełnomocnika wyłącznie na podstawie twierdzenia, że np. czynność jest dla niego niekorzystna lub, że oczekiwał on innych, lepszych efektów działania pełnomocnika. Jako przykład można tu wskazać prowadzenie negocjacji i zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przez pełnomocnika, wówczas, gdy zawarta umowa, w ocenie osoby zarządzającej, nie jest korzystna dla podmiotu leczniczego.

Często w podmiotach leczniczych stosuje się instytucję powierzania wykonywania obowiązków w zakresie rachunkowości dyrektorowi finansowemu, głównemu księgowemu lub profesjonalnej firmie prowadzącej obsługę księgową.

Należy jednak pamiętać, że takie powierzenie nie oznacza zwolnienia z odpowiedzialności zarządzającego, bowiem zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości zostaną powierzone innej osobie lub przedsiębiorący za ich zgodą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH